“Medaljon” (2009)

Medaljon
2009

15-aastane Heidi elab igati hästi toimivas maailmas, kuni saab saatusliku sõnumi… Järgmisel hetkel avastab seni nii korralik ja sõnakuulelik tüdruk ennast purjuspäi peaaegu jõkke kukkumas. Ootamatu võõras muudab tema käekäiku veel rohkem ja enne, kui tüdruk arugi saab, on tal uued sõbrad, probleemid koolis, tülid emaga. Lõputud peod ja üha uued mured keeravad Heidi senise elu pea peale. Kas tal on lootust see jälle rööbastele sättida või saab temast vaid osa allakäinute statistikast?

Lisa:

Minu arvamus: Medaljoni hakkasin kirjutama 14aastaselt eelkõige reaalainete tunni ajal valgete kaantega kaustikutesse, mis on siiani alles. Kaaned kaunistatud ning vihikuservad täis märkeid selle kohta, mitmes kuupäev või mis kellaaeg parasjagu on. Eriti huvitav on vaadata oma käekirja muutust, sest kui ma ära tüdinesin, siis veidi jälle täiustasin. Lisaks mõndadele sõbrannadele said seda lugeda ka foorumid.org liikmed. Panin “Medaljoni” järjejutuna sinna üles ning see foorum ongi põhjuseks, miks “Medaljon” ja tegelikult ka teised kaks raamatut on olemas paberkujul. Nimelt sealsed kasutajad informeerisid mind noorsooromaani võistlused ja soovitati sinna ka saata. Käsikirja ülevaatamine oli küll vinge, sest meie tollane arvuti ütles õigel ajal üles. Aga foorumist tulid ka inimesed appi, aidates kirjavead üle vaadata jms ning sain õnneks tähtajaks valmis. Viisin kohale ning tükk aega hiljem tuli e-mail, kutsega tulemuste väljakuulutamisele ja seal selgus, et saavutasin kolmanda koha. Nii sündis mu esimene raamat. 

Katkendid raamatust:

Klassiukseni jõudes hingasid nad mõlemad sügavalt sisse ja tegid ukse lahti. Neid võttis vastu vilekoor ja huilgamine. „Noh, oled normis vä?” hõikas keegi klassi tagumisest otsast. Tüdrukud olid liiga targad, et sellele vastata.
Nende poole kiirustas ka õpetaja: „Heidi, mis juhtus? Kas sa oled nüüd kombes ja suudad tundi jätkata või saadan su kooliarsti juurde?” Heidi vaatas õpetaja murelikku näkku ja vastas vaikselt: „Mul olid mõned isiklikud probleemid, need on nüüdseks lahendatud.” Õpetaja noogutas ning palus Heidil ja Dianal enda kohtadele minna.
Selle ajaga olid Heidi „isiklikud probleemid” klassi taha jõudnud ja Avely poolt tuli irooniasse uppunud hüüe: „Heidi, kas su „poiss” jättis su maha? Oi, ma tunnen sulle nii kaasa! Kas ta kadus unistustesse ära, ah?” Selle peale möirgas terve klass naerda. Diana pilk vilksas sõbranna poole. Heidi istus kangelt ja vaatas otse enda ette, ta suutis vaevu pisaraid tagasi hoida. Klassi naerulagina katkestas õpetaja, kes käratas klassi vait ja jätkas tundi.

***

Heidi seisis peegli ees ja meikis ennast kiirelt. Eile oli ta Roti juurest alles kell üks koju jõudnud ning oli nüüd pisut väsinud. Tegelikult oleks ta varem jõudnud, aga tal oli vaja tibake kainemaks saada. Lianna oli mingil hetkel poodi läinud ja tõi hulgaliselt alkoholi toonud. Ja noh, mida muud neil Roti juures ikka teha oli – alkohol, kaardid ja niisama pullitamine. Koju tuligi ta alles siis, kui enam ei tuikunud ja ka alkoholilõhna suust ei tulnud. Ja õnneks ei olnud ema temaga üle poole tunni viitsinud vaielda, kui Heidi talle seletas, et oli Diana juures geograafia kontrolltööks õppinud. Ripsmetušši ära pannud, haigutas Heidi korraks ja suundus oma toast alla, et sööma minna.

***

Linda alustas kannatliku häälega: „Ma saan aru, et sa oled muutunud. Sa oled ju murdeeas. Ma mõistan seda. Kuid siiski, ma ei mõista kõike. Sul on nii palju uusi sõpru, ma ei tea mõndade nimesidki. Ja ma muretsen, kui sa kuskil nendega koos oled.”
„Miks? Nad on lahedad kujud ja toredad sõbrad,” ütles Heidi järsu hääletooniga. Talle ei istunud, kui keegi hakkas esimese asjana urgitsema sõprade kallal.
„No ma tean ju noori. Ma olin isegi kunagi noor. Ma tean ka seda, mis mõnikord teie koosviibimistel toimub. Sigareti suitsetamine, ning veini ja õlle joomine selles eas ei ole tervislik –”
„See ei ole kunagi tervislik,” turtsatas Heidi vahele.
„Nojah, kullake. Aga põhiasi siiski, mille pärast ma muret tunnen, oled ju sina. Ja su kavaler, Tanel. Ta tundub nii kogenud ja kahtlane!”
„Tanel ei ole kahtlane. Ta on parim, mis minuga juhtunud on!” vastas Heidi jällegi rahulikult. Ta teadis, kuhu see jutuajamine suuna võtab. Linda ohkas ja jätkas: „Ma üritan seda uskuda! Kuid kullake, sul on alles üheksas klass ning sa oled alles 15-aastane –”
„Ema! Mingit vahet ei ole, mis klass meil on! Kui ma istuma ei jää, siis ma olen kohe kümnendas. Sa tead meie kooli ju,” ütles tütarlaps: „Küsi parem kohe see ära, mida sa tahad! Sul pole vaja keerutada nagu kass ümber palava pudru!”
„Olgu peale. Ma näen, et sa tead, kuhu ma jõuda tahan. Ma tean, kuidas noored selles vanuses vastassugupoolde suhtuvad. Ma ei kaotanud süütust enne kahekümnendat eluaastat ja ma soovin, et sinagi seda ei teeks. Liiga varajane seksuaalelu alustamine ei too kasu. Õige vanus oleks üldse siis, kui inimene abiellub. Minu puhul siis viis aastat hiljem. Aga mis teha, ma olin noor ja rumal. Aga Heidi äkki sa oled juba?” Linda lõpetas küsimusega.
Heidi pööritas silmi: „Ma ei kavatse oma intiimelu sinuga arutada.”
„Aga ma olen ju su ema! Sa pead mulle kõigest rääkima. Eriti sellistest asjadest,” teatas ema haavunult.
Heidi muigas: „Sa ei peaks pooltki vastu. Ja see teema on liiga isiklik. Ma arutan seda ainult nende inimestega, keda ma usaldan!”
„Ja mina see ei ole?”
„Ei, ema, ei ole. Sa mõistad hukka kõik, mida ma teen. Sa ei kuula mu seletusigi!”
„No ütle üks asi, kus ma olen teatavaks teinud enda arvamuse enne asjaga tutvumist,” palus Linda.
Heidi vaatas ema sellise näoga, nagu too mängiks lolli ja lausus kindlalt: „Tanel!”

4 kommentaari ““Medaljon” (2009)

  1. Pingback-viide: NaNoWriMo | Tudengiraport - kui on, mida öelda

  2. Pingback-viide: Kirjaniku tööriistad: Arvuti? Pastakas ja vihik? Hmm… | Tudengiraport - natuke koolist, natuke elust

  3. Pingback-viide: Lugedes raamatuid. Iseenda raamatuid… | Tudengiraport - õppides läbi elu

  4. Pingback-viide: 50 ideed, millest kirjanik võiks blogida: 1, 2 ja 3 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s