Kirjaoskamatu, kes päästis Rootsi kuninga (Jonas Jonasson, Rootsi)

16448Pealkiri: Kirjasoskamatu, kes päästis Rootsi kuninga
Autor: Jonas Jonasson (Rootsi)
Lehekülgi: 336
Sisu:Viieaastaselt hakkas ta tööl käima, kümneaastaselt jäi ta orvuks. Kõigi eelduste kohaselt oleks ta pidanud veel mõnda aega Lõuna-Aafrika suurimas slummis oma hurtsikus elama ja seejärel ära surema, ilma et keegi temast puudust oleks tundnud.
See on lugu Nombeko Mayekist ja tema elust. Saatus viib ta kokku ühe talumatult vastiku inseneri, kahe väga sarnase ja väga erineva vennaga, kolme pehmelt öeldes ebaadekvaatse hiina tüdrukuga, salaagentide ja presidentidega. Saatusel on tema jaoks varuks ka suur, mitu megatonni kaaluv probleem.
Oma teises raamatus „Kirjaoskamatu, kes päästis Rootsi kuninga” klaarib Jonas Jonasson arveid rassismi, võimuahnuse, fundamentalismi, kompromissituse ja täiesti tavalise argilollusega. Ta teeb seda huumori ja soojusega. Lisaks purustab ta lõplikult müüdi, et kuningad ei tapa kanu. Jonas Jonassonilt on varem ilmunud eesti keeles romaan „Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus“.
Arvamus: Väga hea, kui raamat, mille osas on suured ootused, kõik need ootused ka täidab. See oli humoorikas ja samas vahelduvalt karm. Rohkelt värvikaid tegelasi, kellest igaühe lugusid oli huvitav lugeda ja ei tekkinud olukorda, kus ootasin mõne vaatepunkti möödumist. Muidugi võib alati küsida, et kui reaalne selline olukord siis päriselt oleks, aga minu kogemus on näidanud, et mõnikord ei suuda ka hea kujutlusvõimega inimene välja mõelda olukorda, mille saatus ise meile ette mängib.

Minul on igaljuhul suur huvi kätte saada ka Jonassoni teine raamat ja kui ta peaks veel kirjutama, siis ka kõik eelnevad ja kõik järgnevad.
Hinne: 9/10