Keeleõppe lood 1

Koos augustiga algas Bryani eesti keele kursus. Kaks korda nädalas ja 2,5 h korraga. Siiani on ta sellega igati rahule jäänud. Tore õpetaja, huvitav ülesehitus ja edasiminek on olnud märkimisväärt! Loodetavasti jätkub samas vaimus. Keeleõpe ei piirdu muidugi ainult vaimutööga, vaid tuleb ka lihaseid kasutada. Ja eriti alguses, kui on vaja natuke rohkem rõhutada, ehk kodus on tal korralik näolihaste trenn. Eile õhtu oli treeningkavas sõnapaar “tõuse püsti”:

“Tõ” – enam-vähem õige õ-tähe saamiseks peab suunurgad peaegu kõrvade taha venitama. Nii kui suunurgad jäävad venitamata, jääb ka õ tulemata

“u” – nii, nüüd suunurgad kõrvade tagant kokku korjata ja suu prunti ajada

“se” – susisev täht ja e-täht ehk suu jälle naeruseks venitada, samas tuleb hoiduda e-tähe i-täheks muutmisest.

“püs” – huuled taaskord prunti aga veidi teise lähenemisega, sest muidu saab ü-st hoopis u ja see ei lähe üldse.

“ti” – ning lõpp on kerge!

Ja nüüd teha seda kümme korda järjest! Vahepeal muidugi suud puristades, sest täiesti reaalselt, lihased väsivad ära. Aga alla ka ei anna! Natuke robotlikult see hääldamine hetkel kõlab, ent minu loogika järgi pole see probleem. Küll see voolavus ka kohale jõuab!

Aegajalt Bryan siiski kirub ka. Tavaliselt siis, kui ma parandan, et ü asemele tuli jälle u, sest tema jaoks kõlas see täpselt samamoodi. Aga proovi siis oma hääldust parandada, kui lihtsalt ei kuule seda erinevust! Vähemalt ma tean, mida ta tunneb. Ma suudan endiselt vene keeles “Mulle meeldib kirjutada” asemel öelda “Mulle meeldib pissida”, sest kõik need susisevad häälikud kõlavad ju täpselt ühesuguselt!

Reeglina tal siiski motivatsiooni jagub, et lõputult harjutada ja uuesti proovida. Ja kui aju peaks juba kärssama, annab ta sellest mulle teada ning tolleks päevaks (või mõneks tunniks, sest ma unustan) jääb eesti keeles suhtlemine tagaplaanile.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s