Paberimajandus, aga seekord Bryani oma

Eestisse kolimiseks vajaliku paberimajanduse ajamist pelgasin tunduvalt vähem, kui USA oma. Oli juba ette teada, et ‘meerikamaaga võrreldes on see nii odavam, kui kiirem ehk ainult positiivne. Huvitav oli ka see, et ma ei põdenud ega muretsenud taotluse valesti täitmise pärast sugugi nii palju, kui USA paberimajandusega tegeledes. Mõtlesin, et noh… kui lähebki midagi untsu, siis see on ju Eesti! Küll saab korda aetud!

Aga läheme algusesse. Laias laastus oli meil kaks varianti. Esimene variant oli tulla Eestisse ning siis elamisloa paberimajandust alustada. Teine variant oli alustada seda välismaal olles.

Meie valisime teise variandi, sest see tundus loogilisem (me ju teadsime, et plaanime Eestisse kolida) ning andis meile suurepärase vabanduse külastada San Franciscot ning Harry Potteri teatrietendust. Nüüd tagantjärgi mõeldes oleme ka tänulikud. Eesti ametiasutuste järjekorrad on ainult pikenenud ning kuigi taotlus oleks vast sama kaua võtnud, siis esindusse löögile saamine on pisut teine teema. Ehk võib öelda, et tegime hea valiku.

San Franciscosse sõit oli vajalik puhtalt seetõttu, et Bryanilt sõrmejäljed võtta. Panime aja kinni ja ilmusime kohale. Tõime kaasa ka ülejäänud paberid ja avaldused ning töötaja juhendamisel sai paar muudatust tehtud. Lisaks selgus ka see, et USA passipilt Eesti jaoks teps mitte ei sobi. See on tohutult halva kvaliteediga (ma juba varem imestanud, et USA ametiasutused seda aktsepteerivad), valed mõõdud, hunnik varje jne.

Kohapeal muidugi selgus, et päris kõiki pabereid me siiski kaasa ei toonud… Abielutunnistus oli endiselt Colorados kummuti peal… Arvestades seda, et elamisloa taotlemine on võimalik just tänu meie abielule, oli see paber, mida läheks kohe kindlasti vaja. Mõned minutid olimegi Bryaniga kindlad, et kogu see Colorado-San Francisco-Colorado sõit tuleb uuesti ette võtta… Bryan arvas seda isegi kauem, sest asja lahendamiseks lülitusime töötajaga eesti keelele. Teoorias oleks võinud avalduse sisse anda ja loota, et nad ei lükka seda kohe tagasi, vaid paluvad abielutunnistuse järgi saata. Õnneks selgus, et 2018. aasta mina tegi õige sammu, kui tol sügisel Eestis viibides abielu ka Eesti registritesse kandsin. Ja see meid päästis, sest Eesti on digiriik! Oli kergendus küll!

Tagasi Coloradosse jõudes tegime koduste vahenditega Bryanist Eestile sobiliku dokumendifoto, saatsime selle teele ja jäi ootama. Kaua ootama ei pidanud!

  • 9. märts – peakonsulaadi külastus San Franciscos
  • 16. märts – dokumendifoto tehtud ja saadetud
  • 18. märts – esimene e-mail Bryani nn juhtumitöötajalt, kus paluti saata sissetuleku tõestus, tervisekindlustuse tõestus ja kinnitus et ma elan Eestis.
  • 28.03 – saime kindlustuse kätte. Sellega läkski kõige kauem, sest noh – ajavahe pole alati meie poolt. Aga saatsime edasi (olles eelnevalt saatnud sissetuleku tõestuse ja mu aadressi ära muutnud)
  • 29.03 – positiivne otsus, et Bryanile on antud välismaalase seaduse alusel elamisluba elama asumiseks Eestis püsivalt elava abikaasa juurde. Elamisluba kehtib kuni 29.03.2027

Ehk et siis… 20 päeva ja siuhh-säuhh-valmis! Oleks teoorias ehk isegi kiiremini saanud, kui oleks tervisekindlustuse juba varem korda ajanud ning dokumendifoto tegemist mitte nii palju edasi lükanud. Aga jumala eest, 20 päeva? See pole ju miskit!

Elamisloakaart ootab teda Eestis, alates 28. aprillist, ent kuna need järjekorrad on pikad mis pikad, siis saime aja 1. juuniks! Tänusõnad siinkohal mu õele, kes oraga takka torkis, et ma aja ära bronniks (kuigi sedagi ei teinud ma lõpuks ise). Kui ta algul hoiatas, et pikad järjekorrad, siis ma mõtlesin et noh… 2-3 nädalat… aga lõpuks tõi ta kindla kuupäeva välja ja kaks kuud on ikka suts teine lugu! Õnneks see 1. juuni sobib, sest Bryan jõuab Eestisse minust hiljem ehk ta ei pea väga pikalt ilma Eesti isikutunnistuseta olema.

Nii et vot nii. Kui minu USA dokumentide saaga tagas materjali mitmekümne postituse jaoks, siis Bryani dokumendimajanduse lugu piirdub loodetavasti selle ühe sissekandega.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s