Texase uus seadus

Ma ei saa kirjutamata jätta, kuigi minu blogi lugejaid puudutab see tõenäoliselt veel vähem kui mind. Aga see seadus on lihtsalt nii… õudne ja vale. Ma olen sel teemal eri inimestega väga palju rääkinud ja ühel hetkel peame rääkimise lõpetama, sest kõik on liiga masendav ja on tunne, et ei saa mitte midagi teha. Aga see ebaõiglus on liiga vali, et lihtsalt seda eirata.

Minu jaoks on raseduse katkestamine iga naise õigus oma keha ja oma tuleviku üle otsustada. Kes on abordi vastane, see ei pea aborti tegema, ent tal ei ole ka õigust nõuda, et mitte keegi ei tohi mitte mingil juhul rasedust katkestada.

Ka Eesti uudistesse on jõudnud info, et Texase osariigis jõustus uus abordiseadus. Selle seadusega on keelatud abordid kohe, kui tuvastatav on südamelöögid (kuigi see ei ole veel isegi päris süda, pigem vastav kude) ehk tihtipeale pärast kuuendat rasedusnädalat. Seejuures ei tehta erandit ka siis, kui rasedus tekkis intsesti või vägistamise tagajärjel. Ainus erand, mis mul õnnestus leida, on siis, kui see ohustab ema elu, ent see on äärmiselt range ja piiritletud. Aga kui sa isegi ei tea, et sa oled rase ja kuus nädalat on täis tiksunud? Noh… jah… hakka aga titeasju muretsema.

Seaduse pooldajate loosungiks on, et “Iga elu loeb!” Ainult et… 50 osariigist on Texas 46. kohal, kui teemaks tuleb laste heaolu ja tagantpoolt esikümnes olemine tundub olevat pigem reegel, kui erand. Ehk kui iga elu loeb, siis peaks see tähendama ju ka juba sündinud laste toetamist, nende tervise ja heaolu tagamist? Ehh…. ei… Juba sündinud lapsi ei toetata rohkem, juba keerulistes olukordades olevaid perekondi ja naisi ei toetata rohkem. Texase suures osas kohutavat seksuaalkasvatust ei muudeta, ei hakata õpetama kuidas rasedust vältida. Ja kui ka seda muudetaks, siis ärgem unustagem – kui sa jääd rasedaks vägistamise tagajärjel, pole raseduse katkestamine ikkagi lubatud. Ole sa siis 11, 20 või 45 aastat vana.

Millele veel selle seaduse valguses mõelda? Esiteks, selle seadusega ei väldita aborte. Selle seadusega tehakse võimatuks turvalised abordid. Teiseks, naised kes on jõukamatest peredest, neid see seadus ei mõjuta. Nemad, kui vaja, saavad reisida teise osariiki ja seal raseduse katkestada. Neil on ka rohkem võimalusi oma otsust varjata nende eest, kes näevad seaduse vastuvõtmises võimalust raha teenida. Ehk et see seadus mõjutab pigem vaesemaid inimesi. Ja kui öelda, et lapse saab ju pärast sünnitamist lapsendamiseks anda, siis ka see ei ole kuldne kesktee. Esiteks pole USA hooldussüsteem just kõik eeskujulikum ega toredam, teiseks ei kipu need “iga elu loeb” pooldajad sugugi lapsendama ega hoolduspereks olema. Ja kolmandaks, lapse loovutamine ei päästa rasedat naist raseduse ja sünnitusega kaasnevatest kuludest ja need võivad olla jubedad.

Ehk USA tervishoiusüsteem ning tervisekindlustus. Mis siis, kui sa tead et sa ei saa majanduslikult mõeldes last lubada? Ei huvita. Mis siis, kui see soovimatu rasedus lõpeb äärmiselt kalli sünnituse või veelgi kallima lapse intensiivraviosakonnas viibimisega ning sul on vaja neid arveid maksta? Ei huvita. Mis siis, kui veel ühe lapse tõttu ei ole näiteks enam raha, et maksta juba olemasoleva pereliikme mõne kroonilise haiguse ravi eest? Ei huvita. Ehk seni, kuni loode on kõhus, seni on ta selle uue seadusega mõneti igati kaitstud ja hoitud, sest “abort on mõrv” ja “iga elu loeb”. Aga kui see laps välja on pressitud? Kelle asi, ise sa jäid ju rasedaks!

PS: Ebaseaduslikest aborditegijatest ja sellele kaasaaitajatest (nt taksojuht, kes su kliinikusse viib) teatajaid võib oodata rahaline tasu, 10 000 dollarit. Moodne pearahaküttimine, mis muud.

8 kommentaari “Texase uus seadus

 1. Ma lugesin seda ja… ma lihtsalt ei mõista. Nagu ma tegelikult ei mõista tervet hulka asju USAs ja eriti konservatiivsemates osariikides. See relvahullus. Riikliku tervisekindlustusevastasus.

  See ei saa ometigi olla 21. sajand ühes arenenud riigis, kus naisi sunnitakse kuhugi põrandaalusesse kliinikusse aborti tegema minema. Oleks siis vähemalt seksuaalharidus tasemel, aga no Texas on selles osas muidugi lihtsalt “vägev”!

  • Ma jõuan ka ikka ringiga samasse punkti, et lihtsalt ei mõista. Ma nii loodan, et see seadus tühistatakse (sest Roe v Wade kaasus), aga kui aus olla, siis suurt lootust mul ei ole.

   Mõista (aga mitte nõustuda ega heaks kiita) suudaksin ma siis, kui oleks tagatud tasuta ravikindlustus raseduse ajaks ja ka sünnitus ei ajaks pankrotti. Kui laste (olenemata oma rassist ja rahvusest) jaoks oleks Texas parimaks kohaks selle maamuna peal, kus elada, sest tagatud on haridus, turvalisus, arstiabi jne. Ning et kõik saavad juba varakult teada, kust need lapsed tulevad ja kuidas soovimatu raseduse eest end kaitsta. Ja kui olemas oleksid suurepärased hoolduspered või lapsendamiseks valmis perekonnad igale lapsele, kes soovimatu raseduse järel siia sünnib ja kes loovutatakse. Aga kõik see kirjeldatu on ühe korraliku konservatiivi arvates vist paras põrgu ja midagi, mida tuleb iga hinna eest vältida. Täpselt nagu relvakontrolli ja riiklikku tervisekindlustust.

 2. Uudise valguses mõtlesin: Mis probleemi üritatab Texas lahendada?
  Loosungid on ju kenad aga selles loos jääb kannatajaks ainult 1 pool, st naised. Samas mehed pääsevad puhtalt. Teadmata kuidas on ravikindlustusega kaetud sünnitus ja sellega kaasnevad kulud, et kas need lähevad ühe vanema alt või mõlemad vanemad kannavad ravi-haiglakulud?
  Ohtlik, eelkõige seetõttu, et tekivad salajased “abordikliinikud” vaesematele ja rikkamate osas süveneb “terviseturism”.
  Hm, kas steriliseerimine on lubatud – või on see ka seotud kampaaniaga “iga elu loeb”, spermatosoid on ju elusorganism.

  • Hea küsimus, et mis probleemi reaalselt üritatakse lahendada. Tahakski pakkuda, et teatud võimulolijatele on vastumeelt see, et naised ja vähemused hakkavad ka pead tõstma ja tahavad sõna sekka öelda. Ravikindlustuse poole pealt, kui ei ole just mehe ravikindlustuse all (meil nt talvisel ajal on abikaasal ravikindlustus ja mina tema ravikindlustuse all), siis maksab ikka ainult naine (ja kui on, tema kindlustus). Mees saab saba seljas jalga lasta, sest egas elatise maksmisest kõrvalehoidujatele siis sellist klaperjahti ju ei korraldata. Ja ma nõustun täiesti nii salajaste abordikliinikute kui “terviseturismi” osas. Ei tea, kust otsast see siis parem on…

   Steriliseerimine on teoorias lubatud. Praktikas, nii palju kui ma lugenud olen, siis meestel ei ole probleemi – tehakse kohe kenasti lõikus ära. Naisi aga proovitakse ümber veenda: “Äkki ikka kohtad meest? Ja mõtle, kui siis ei saa talle lapsi sünnitada!” või öeldaksegi otse, et ilma abikaasa loata ei tehta midagi. Muidugi on arste, kes selliseid küsimusi ei esita ja leiavad, et naisel on õigus otsustada, mida ta oma kehaga teeb, ent jällegi on vaja kulutada aega, energiat ja raha (visiiditasud) sellise arsti leidmisele. Ehk siin jõuab siis jälle ringiga tagasi sinna, et kas “iga elu loeb” on ikka reaalsus, või on see mingi kattevari. Teoorias, miks mitte kõikidele meestele vasektoomia kohustuslikuks teha. Kuna see on tagasipööratav, siis kui oled tõestanud, et oled finantsiliselt jm heas olukorras, et lapsi teha, saab tagasi pöörata!

 3. Tõesti ulmeline ja kohutav.

  USAs langes 1995. aastani kuritegevuse kiire ja pealtnäha peatamatu kuritegevuse kasv väga järsult. Otseselt midagi radikaalselt uut polnud. Aga. . .just 1995 hakkasid täiskasvanuks saama see generatsioon, kes pärast Roe v Wade sündisid. Ehk need vähekindlustatud naised & pered, kust statistiliselt kõige suurem osa tulevasi kurjategijaid sündis, olid sünnitamise asemel abordi teinud.

  Aga oeh, ma loodan, et me ei pea selle seaduse kehtimist kaua nägema. See ei ole normaalne.

  • See on väga huvitav statistika! Ja samas ka ülimalt loogiline nii et miks on vaja kõike seda uuesti pea peale pöörata… Ma loodan ka, et kaua see ei kesta. Ja et ükski teine osariik sellega nüüd kaasa ei lähe.

   PS: Mulle meeldib ka see, et Satanic Temple ütleb, et antud seadus riivab nende religioosseid õiguseid. Ehk et omamoodi põnev oleks, kui nende kiriku (parema sõna puudumisel) liikmetele see seadus ei kehtiks. Et noh, usuvabadus.

 4. Pingback-viide: Minu 2021 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

 5. Pingback-viide: Mõista mõista, kas rohkem õigusi on relvadel või naistel? | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s