Operatsioon number kolm

Bryani jalaluumurru kolmas aastapäev jõuab selle aastaga kätte ja no kuidas muidu, kui ette võtta kolmas operatsioon. Tõesti, see teekond ei tundu vist kunagi lõppevat! Vahepeal oli juba lootus, sest ta sai ju terve hooaja õpetada ning valu oli täpselt nii palju, kui ühel kildudeks purunenud sääreluuga peaks olema. Aga läks asi paremaks! Seni, kuni enam ei läinud. Suve alguses hakkas asi järsku halvemaks minema. Tekkis uuesti valu, mille kontrolli all hoidmiseks pidi muudkui valuvaigisteid krõbistama. Ja siis ühel hetkel oli vaja kepp kapisügavustest välja otsida, sest ilma selleta hakkas ikka väga valus.

Kes on uued lugejad, ja pole sellega kursis, siis lühiülevaade:

15. detsember 2018 – Bryan kukkus õpilastega suusatades ja murdis sääreluu viieks suuremaks ja hunnikuks väiksemateks kildudeks. Samal päeval oli operatsioon – pikim võimalik plaat ja viisteist kruvi. Prognoos on, et märts 2019 on tagasi suuskadel. Hah!

august 2019 – Uus-Meremaale jõudes ei anna sealne arst luba suusainstruktori tööks. Paaril üksikul päeval läheme siiski koos suusatama, ent see on valus ja raske. Augustis läheb valu päevapealt järsult teravaks ja hulluks. Hiljem selgub, et see võis olla hetkeks, mil vähemalt osad kruvid murdusid

oktoober 2019 – röntgen ja CT skänn näitavad, et sääreluus on endiselt auk

22. november 2019 – teine operatsioon. Plaat ja kruvid (olidki osad katki läinud, neid pidi urgitsema, et kätte saada) tulid välja, sisse läks nael ja uued kruvid.

2020 – koroona tõmbas asju natuke tagasi, ent nii palju kui võimalik, käis Bryan füsioterapeudi juures ja paaril korral jõudis valu tõttu ka ortopeedi juurde. Aga seal selgus lihtsalt tõsiasi, et pole midagi teha – naela panek on omaette trauma ja taastumine võtabki kaua. Ja samas oli edasiminekuid – näiteks sai Bryan jälle joosta.

detsember 2020 – Bryan naaseb suusainstruktori töö juurde, aegajalt siiski ka füsioterapeut ja päris 100% ei saa valu ning ebamugavuse tõttu suusatada.

märts 2021 – jee! Keiss lõpetatud, elu ilus ja taastumisprotsess vähemalt selles mõttes läbi!

juuni 2021 – valu ootamatult ja hooga tagasi. Jooksmisest ja matkamisest saab unistada. Uuesti arsti juurde.

Kõige rohkem kartsime, et äkki on jälle mõni kruvi murdunud, sest Bryan mäletas, et kaks aastat tagasi oli tal just samasugune valu. Aga mis seal ikka. Töökindlustuse juhtum tehti jälle lahti ning hakati pihta. Esmalt välistati põletik, mis võinuks ka valu tekitada, aga põletikumarkerid olid korras. Teiseks võimaluseks oli see, et närv, mis jookseb jala siseküljel ja kulgeb kruvide juurest, on ärritatud. Kolmas võimalus oli, et kehal on lihtsalt sellest raudvarast kopp ees ja näitab seda valuga.

Otsustasime siis , et võtame esmalt vaid kruvid välja. Ja kui valu peaks jätkuma, siis hiljem tulevikus ka nael. Aga miks mitte kohe nael? Kui nael ja kruvid korraga välja võtta, on kuus nädalat kips ja jalale toetumise keeld. Aga kui esmalt võtta kruvid, võib kohe jalale toetuda – nael stabiliseerib. Ja kui kruviaugud luustunud, siis võib naela välja võtta ja kuus nädalat kipsi kandmine unustada.

Kahjuks või õnneks on see haiglarutiin juba tuttav. Ja kui Bryan lõpuks paaritunnise hilinemisega 22. juulil operatsioonisaali poole veeretati, läksin ämmaga lõunat sööma. Olime jõudnud vaevalt toidud ära tellida, kui tulid esimesed tekstisõnumid.

13:43 – patsient jõudis operatsioonisaali

13:56 – lõikus on alanud

14:12 – lõikus on lõpetatud

Viimase sõnumi ajal helistas mulle juba ka kirurg ning andis kiire ülevaate. Meil ei olnud selleks ajaks isegi veel toidud lauda toodud!

Egas me kuskile kiirustama ei hakanud. Varasematest lõikustest teadsin, et Bryanil võtab narkoosist ärkamine ikka väga jupp aega. Lõpetasime rahulikult oma lõunasöögi (väga hea oli!), käisime raamatupoest läbi ning kui kella kolme paiku tuli sõnum, et “patsient on taastumise teises astmes”, siis hakkasime end haigla poole sättima.

Enne haiglasse minekut võtsin ka aega, et teha Lugemise Väljakutse rändraamatust üks kena pildike

Haiglasse jõudes oli ta küll veel üksjagu uimane aga minu lemmikstaadiumist (kus ta kordab ennast, ehk ma saan katsetada, kuidas tal kolme sõna kontroll toimib) oli ta juba läbi tulnud. Haiglast lahkusime lõpuks kuskil poole viie paiku ja juba samal päeval suutis ta jalale ka toetuda!

Laias laastus saab vast öelda, et lõikus läks hästi. Kruvid saadi kõik kenasti kätte (palusime neid endale, et Bryani rauakollektsiooni laiendada), ei olnud ükski katki ega midagi, aga kirurg avastas, et üks kõõlus oli kruviga liigagi lähedaseks sõbraks saanud. Mul on pöidlad ja teised sõrmed ja varbad peos, et asi olekski selles, ning et ei oleks vaja veel ühte operatsiooni. Kõige hullem stsenaarium oleks muidugi see, et valu tuleb tagasi, siis võetakse nael välja ja… valu tuleb ikka tagasi! Sest vot ma ei kujuta ette, mida pärast seda annaks teha, kui metall läinud aga valu alles.

Kui ülejäänud postitus sai kirjutatud opist paar päeva hiljem, siis järgmine lõiguke on lisatud tubli kolm nädalat hiljem.

Õmblused välja võetud, meie rauakogu on kolme kruviga täienenud ja hetkel on areng vägagi positiivne olnud. Saame lõpuks ometi käia pikematel jalutuskäikudel ning kuigi aegajalt hakkab ikkagi jalg valutama, on see kas teistmoodi lihasvalu või siis hoopis põlvevalu. Hea vaheldus, eks ole. Muidugi, ega see põlvevalu pole ka midagi head ega toredat, ent tema karjääris on valutavad põlved pigem reegel kui erand.

Loodetavasti aitavad meie jalutuskäigud jalga natukenegi tugevdada. Ja kui veel paar nädalat oodata, võib alustada uuesti rattasõiduga ning ehk isegi jooksemisega! On, mida oodata!

PS: Endiselt soovitus mitte jalaluud murda aga kui seda teha, siis soovituslikult tööl olles. Ma ei usu, et me oleksime enda kindlustusega suutnud sedavõrd kiiresti opile saada, sest seda planeerida ja ise maksta… Aga kes teab. Äkki oleks see motiks olnud ja oleksime juba aasta tagasi Eestisse kolinud, et lõikused jm ette võtta.

5 kommentaari “Operatsioon number kolm

  1. Tunnen kaasa teie pikale teekonnale! Loodetavasti on siit edasi ainult parem (samas loodan mingis osas, et te Eestisse tagasi jõuaks)

  2. Pingback-viide: Minu 2021 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s