Ametiühing

Mai algus oli Brecki suusapatrulli jaoks üks tähtis päev. Nimelt loeti 3. mai kokku hääled, millega otsustati, kas moodustame ametiühingu või ei. 43 häält oli poolt, 42 vastu, 3 häält tunnistati kehtetuks ning 26 patrulli jätsid hääletamata. Muide, kuu tagasi hääletas Keystone’i patrull (meist mõneteise kilomeetri kaugusel, kuulub samasse Vail Resortsi ehk VR korporatsiooni). Nende tulemuseks oli 42 patrulli vastu, 36 patrulli poolt. Ei arvanud, et sellest veel napim tulemus võib tulla aga näe, tuli.

Kogu see hääletamisele eelnenud aeg olid tegelikult väga stressirohke. Oli patrulle, kes olid oma arvamuse avaldamisel häälekamad, kes tagasihoidlikumad, kes nõus arutlema ja kes pröökavad. Muidugi tõstis stressi ka see, et VR on ametiühingule 110% vastu. Minu jaoks on aga nende vastuseis üheks põhjuseks, miks olen ametiühingu poolt. Kui nad reaalselt arvaksid, et ametiühing on meie ehk patrullide jaoks halb idee ja me ei võida midagi, siis loogiline oleks ju öelda: “No proovige. Vaadake mis saab. Kui näete, et see on kohutav, siis jätkame sealt, kust pooleli jääb.”

Selle asemel olid meil kohustuslikud kokkusaamised. Jah, me saime seal olemise eest palka, ent ikkagi peale tööd pead istuma ja vahtima presentatsiooni. Tõsi, vägisi kedagi kohale ei toodud, ent kui sa ei läinud, helistas patrullidirektor isiklikult, et ikkagi veenda: tuleb minna ja osaleda. Põhjuseks, et see on VR kui meie tööandja kohustus veenduda selles, et meil on olemas kogu vajalik info. Ehk siis info miks hääletada ametiühingu vastu. Siinkohal tasub ära mainida ka see, et ühingu pooldajatel ei olnud (eriti praeguses koroona olukorras, kus siseruumides kogunemine on piiratud ja kellegi kodu ei ole piisavalt suur) info jagamiseks samu võimalusi.

Millest seal kohustuslikul kokkusaamisel räägiti? Põhimõtteliselt võite minna veebilehele Union Busting Playbook. Ausalt, on tunne, et VR külastas sama lehte ja võttis selle endale spikriks. Aga kes ei viitsi sealt lugeda, siis siin on jutt, mis meile räägiti koos minu vastusega antud väitele:

  1. Ametiühing hävitab meie sõbraliku ja ühtse tööperekonna – Väga palju oli emotsioonidel mängimist. Seda, kuidas me oleme lõhenenud ja kuidas me peame hakkama alluma jubedatele ja rangetele reeglitele. Kuna tegu on ka meie patrulli direktori viimase hooajaga, võttis üks meie bosside boss julguse täiesti varjamatult süüdistama hakata: “Te rikute oma patrulli direktori viimase hooaja! Te rikute ära kõik, mille osas me oleme vaeva näinud! Miks te tahate direktori viimase hooaja selliselt metsa keerata?” See see tiraad toimus Zoomi kohtumisel, mis pidi olema direktori pika karjääri tähistamiseks… Ning seda, et rikutakse ära ühtne ja sõbralik meeskond, oli ka kuulda ainult korporatsiooni poolelt.
  2. Andke meile veel üks võimalus!VR on saanud väga palju võimalusi, ent tulemuseks on vaid lubadused. Hea näide on kasvõi see, et juba kaks aastat kestab üks projekt, mis peaks patrulli olukorda palju paremaks muutma. Selle projekti raames lubati luua ka uus palgastruktuur. Korduvalt lubati, et uus palgastruktuur jõuab meieni enne hooaja lõppu, mis ametlikult oli 18. aprill (sealt edasi on pikendatud hooaeg), enne, kui hakkame hääletama. Võite kolm korda arvata, kas oleme näinud selle palgastruktuuri varjugi… Koosveel ühe võimaluse palumisega käib käsikäes ka mingi boonus, mis peaks näitama, et muutused toimuvad. Meil nt muudeti tööks vajaliku varustuse ostmise süsteemi. Varasemalt oli summaks 700 dollarit ning seda tohtis kulutada ainult saabaste, suuskade, kiivri jm ostmiseks. Hüvitati tšekkide põhjal. Väga pikalt on palutud, et selle eest võiks soetada ka sokke, sooja pesu, jope jm lisakihid (eriti arvestades seda, et eelmine aasta tuldi välja hulga jaburate reeglitega, nt see et väljapaistev kapuuts võib olla vaid musta värvi. Kui sul on praegu punase kapuutsiga jope, mine ja osta uus). Uue korrakohasel on hüvitise summa 1000 dollarit, see makstakse välja korraga ja tšekke esitama ei pea.
  3. Ametiühingut huvitab vaid sinu raha ning liikmemaks on väga kallis Ametiühingu liikmemaksu ei ole vaja maksta enne, kui ametiühingu ja tööandja vahel on allkirjastatud leping. Leping, mis reeglina hõlmab ka palgatõusu (praegune palk on üheks põhjuseks, miks ametiühingu mõte üldse alguse sai) ning on tõestatud, et ametiühingu töötajate palk on kõrgem. Ja kuigi see vahe ei tundu märkimisväärne, ei hõlma sõlmitud leping vaid raha. Lepingu abil on võimalik kokku leppida ka selles, et saame nt vormiriietuse, mida ei pea toruteibiga lappima. Või et tervisekindlustuse võimalus tekib kohe tööd alustades, mitte pärast 750 töötunni täitumist (milleks võib kuluda vabalt 1,5 hooaega).
  4. Me ei allkirjasta ühtegi lepingut! – Olgu, seda nad ei öelnud. See on keelatud! Aga, väga tihti toodi välja ka VR’i alla kuuluva Stevens Pass’i olukorda, kus läbirääkimised on kestnud aasta aega. Ja et kas me ikka tahame seda. Muidugi ei tohi ju keegi kommenteerida, mis on saanud konkreetseks komistuskiviks. Aga nt Stevens Pass’i patrullid on saanud jagada seda, et VR esindaja lihtsalt ei ilmu kohale ning lükkas tagasi ka mediaatori kasutamise. Brecki eelis on aga see, et meil on rohkem patrulle, meie ümber on suurem kogukond ja põhimõtteliselt 90% kogukonnast ei salli VR’i silmaotsaski ehk meil on nende toetus. Ma pole naiivne. Ma ei arva, et allkirjastame lepingu kahe nädalaga. Aga pikas plaanis on see siiski vajalik lähenemine ja vajalik samm.
  5. Ametiühingus olles ei ole enam mingeid vabadusi ning kolmas osapool kontrollib töötingimusi, reegleid jms. – seda kolmandat osapoolt topiti meile söögi alla ja söögi peale, kuigi ametiühingus ongi patrullid, mitte mingi suvaline Jane Doe. Läbirääkimistele saadetakse valitud liikmed, ent kõigil on võimalus osaleda. Ei ole ju nii et ma võin praegu minna meie CEO juurde ja rohkem palka küsida. Mind naerdaks lihtsalt välja ja öeldaks, et mine ära, kui ei meeldi.
  6. Kui sa oled ametiühingu liige, ei tohi sa ise oma supervisori ega bossiga rääkida – siia see info, et supervisorid ja kõik inimesed kõrgematel ametikohtadel ei tohi olla ametiühingu liikmed. Aga see rääkimise keeld pole muidugi tõsi. Ametiühingu liikmena on sul õigus paluda ametiühingu esindaja juuresolekut, kui sa arvad et kohtumine supervisori/bossiga võib mõjutada sinu töökohta, aga sa ei pea seda õigust kasutama.
  7. Te ei võida ametiühinguga midagi – Selle illustreerimiseks näidati meile võrdlust kahe teise VR kuurordiga, kus patrullil on ametiühing ja leping. Näidati erinevaid palgatasemeid, varustuse soetamiseks mõeldud raha jms. Muidugi, kõik need numbrid olid kas samad või meist halvemad. Aga välja jäeti mitmed tähtsad asjad, mis olid teise kahe kuurordi kasuks. Nt see, et mõlemas kuurordis saad EMT kvalifikatsiooni omandanult palgatõusu. Ja ka siis, kui teed EMT-IV. Kuidas on meil? Läbitud kursust ei kompenseerita ja palgatõus on 0$, kuigi mõlemal juhul on sul rohkem oskusi ja rohkem stressi. Samamoodi ei saa me palgatõusu ka siis, kui sa oled võimelina juhtima teatud arvu laviinikontrolliradu, võid hakata pomme viskama või sul on päästekoer. Ja kui ma küsisin, et palun, kas saaks seda infot ka näha (kuigi mul oli see info juba olemas) ja kas võiks selle võrdlusesse lisada, oli vastuseks: “Me arvame, et siis on seda infot liiga palju ja seda oleks keeruline saada.” Ja jällegi, kui VR päriselt usuks, et me ei võida ametiühingus olles mitte midagi, siis miks on nad sellele nii vastu?
  8. Ametiühingu pooldajad hakkavad teid ähvardama ja survestama – ma ei tea, mul oli tunne täpselt vastupidine. Paar ametiühingu vastast ära patrulli üldist meililisti, et saata kõikidele oma arvamus. Ma olen kindel, et kui seda oleks teinud kasvõi üks ametiühingu pooldaja, oleks talle kohe kõri kallale hüpatud.

Väga paljude vastuolemise põhjuseks oli ka halb kogemus eelmise ametiühinguga. Mõistetav. Ainult et eelmine ametiühing tegutses enam kui 20 aastat tagasi. Selle ajaga on muutunud nii maailm üleüldiselt, tööülesanded kui ka 99% meie meeskonnast.

Ja samas, lõpptulemusena tahame kõik ju sama. Me kõik tahame, et suusapatrull oleks reaalne karjäärivalik. Praegu lahkuvad väga paljud patrullid 4-6 aastal, kui nad hakkavad kogemusest ja teadmistest kasu lõikama. Samal ajal juhtub ka see, et palk jõuab maksimumini ja kui sa just ei soovi kandideerida supervisoriks või mõnele vähestest erioskuste positsioonidest, siis sellele tasemele sa ka jääd. Mingi minisuuruses palgatõusu saab iga aasta, ent see ei suuda inflatsiooniga sammu hoida. Ja kui paar aastat tagasi tõsteti kollanokkade tunnipalka (praegu on alustava patrulli tunnipalk 13.25$, osariigi miinimumpalk 12.32$), siis kogenud patrullid ei ole mitu aastat palgatõusu näinud.

Igaljuhul, mida see ühe häälega võitmine tähendab? See tähendab seda, et moodustame ametiühingu, võtame vastu inimesed, kes soovivad liikmeks astuda, paneme kokku info, mida me lepingust ootame ja siis ühel hetkel istuvad ametiühingu esindajad VRi esindajatega laua taha ja vaidlused alaku! Praegused tingimused “külmutatakse” ehk seni kuni uut lepingut ei allkirjasta, ei ole mingeid muutusi mitte üheski suunas. Lühiajaliselt jah halb (eriti kui VR peaks teiste patrullide palka tõstma vms), ent pikas plaanis tuleb see raske algus ära kannatada. Õnneks on USAst ka näiteid, et pikaajaline suusapatrulli ametiühing ongi edukas ja on ka reaalselt midagi saavutanud ning ma loodan, et meil õnnestub sama teha.

Üks kommentaar “Ametiühing

  1. Pingback-viide: Ametiühing aga sammu võrra edasi | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s