Eesti Noortekirjanduse Ühing – meie kirjandusmaastiku uus tulija

Nüüdseks juba möödunud aastanumbri sees jutustasime Lillega Facebookis. Teemaks oli NaNoWriMo, kirjutamine ja ka kirjanikupalk, mille uued saajad oli just välja kuulutatud. Muu jutu sees pakkus Lille välja, et võiksime teha täiesti oma liidu. Ma reageerisin sellele lausele naerva tujukujuga ning vastasin et iseenesest pole see ju paha mõte… Paar minutit hiljem õhkasin juba, et appi kui vinge idee see ikkagi on! Siis oli Lille kord naerva tujukujuga reageerida.

Kõik olekski võinud sellega piirduda aga ei! Mõttetera sai idanema ja kasvas mühinal. Päev hiljem olid kambas juba ka Heli Künnapas, Mirjam Kaun ja Tuuli Tolmov. Raske on sõnadesse panna, kui äksi täis ma olin. Kes luges mu aasta ülevaate postitust, siis just nimelt antud idee on see, mille kohta ütlesin, et ajas tõeliselt elevusse aga tol hetkel ei tahtnud veel letti lüüa. Nüüd siis on aeg, kus saan seda teha. 12.12.2020 oli ametlik koosolek, kus sai paika pandud, et teeme asja siis ära. Igasuguseid mõtteid ja ideid tuli põhimõtteliselt sadade kaupa. Mõned on sellised, mis saaks kohe ette võtta. Teised sellised, mida saaks ette võtta aasta, kahe, nelja, viie pärast. Plaanid on suured ning see kõik on nii põnev, nii põnev!

Pärast arutelusid ja mõttekäikude jagamist sai ristinimeks Eesti Noortekirjanduse Ühing (ehk ENÜ). Eesmärgiks eestikeelse noortekirjanduse kirjutamise toetamine, arendamine ja levitamine. Suunitlus on kõikidele noortekirjandusest huvitatutele: kirjanikest noorteni, raamatukoguhoidjatest õpetajateni.

Meie äge logo. Autor: Katrin Topkin

Muidugi võib küsida, et miks selleks siis üldse mingi ühing või organisatsioon. Võin öelda, et kirjanikuna on teiste (noorte)kirjanikega suhtlemine, nendelt nõu ja toetuse saamine olnud äärmiselt kasulik. Probleemiks on olnud lihtsalt nende teiste kirjanike leidmine… Jah, meil on olemas Kirjanike Liit, ent kui isiklikke tuttavaid seal pole, oleks natuke veider kuskile üritusele sisse imbuda ja lauda istuma prantsatada (vähemalt minul oleks). Kahjuks ei võetud mind ka Kirjanike Liitu vastu (kui küsite miks, siis ma ei tea) ehk liikmena teiste kirjanikega tutvumine jäi ka ära. Samas täiesti omaette pole ma jäänud, vaid abikäe on ulatanud NaNoWriMo ja selle kaudu tutvuste leidmine! Ent mida teha siis, kui ei osale kirjutamiskuul?

Ja samas ei koonda ENÜ rangelt noortekirjanike. Oodatud on kõik, kes tunnevad, et on noortekirjandusega seotud. Ma pole ainus, kellel on mulje, et noortekirjandus on natuke nagu vaeslaps. Polevat see noortekirjandus nagu “päris” asi, vaid mingi selline vahepealne faas “päris” kirjanikuks kasvamise teel. Mina kui noortekirjanik ei ole sellise määratlusega nõus ja tahaksin anda endast parima, et seda muuta. Tsiteerides meie Facebooki lehelt: 12. detsembril 2020. aastal kogunes kokku üks väike ports noortekirjanduse huvilisi, kes tundsid muret noortekirjanduse pärast, mis kannab justkui keskmise lapse staatust võimsa lastekirjanduse ja rikkaliku täiskasvanutele mõeldud kirjanduse vahel. /…/ ENÜ eesmärgiks on toetada noortekirjanduse kirjutamist, avaldamist ja levikut. Toetame noori, õpetajaid, raamatukoguhoidjaid ja teisi huvilisi leidmaks teed kvaliteetnoortekirjanduse juurde ning loodame näidata kui põnev ja mitmekülgne on noortekirjandus.

Nägime kohta, kus meie arvates on puudujääk ja leidsime, et võiks selle puudujäägi lahendamise ju siis ette võtta. Kui ise ei tee, kes siis veel teeb? Nüüdseks on meil olemas MTÜ, meil on olemas Facebooki leht, Instagram ja äge video. Meil on olemas eesmärgid, plaanid ja mõtted ning meil on olemas inimesed, kes soovivad liituda. Ehk mõttekaaslasi on teisigi. Ja see on lihtsalt nii sõnukirjeldamatult äge! Ma nii loodan, et kui tähistame ENÜ esimest sünnipäeva, on osa plaanidest täidetud, mõned eesmärgid saavutatud ja tulevikupilt veelgi selgem ning veelgi vingem.

ENÜ Facebook: Eesti Noortekirjanduse Ühing | Facebook

ENÜ Instagram: Eesti Noortekirjanduse Ühing (@eestinoortekirjanduseuhing)

2 kommentaari “Eesti Noortekirjanduse Ühing – meie kirjandusmaastiku uus tulija

  1. See on suurepärane mõte teil ja äge on olla sellise asja tunnistajaks. Selline ühing on hea juba seetõttu, et kui mõni õpetajagi tahaks kutsuda rääkima mõnda noortekirjanikku, siis kõige kiiremini saabki infot teie liidust näiteks. Või mõni algaja kirjanik infot ja toetust.
    Kindlasti soovitan kõvasti reklaani teha, et selline asi eksksteerib! Edu teile!

    • Aitäh! See koolidele/raamatukogudele ja kirjanikele vahendajaks olemine on ka üks meie esialgsetest mõtetest. Jah, praeguseks olen ma ise selles vallas juba julgemaks saanud aga mäletan endiselt, kui hirmus oli see alguses. Või kui keeruline see kõik tundus: kellele ma kirjutan? millest ma räägin? mis esinemistasu üldse on? Hea meelega tahaks teisi aidata ja oma teadmisi/kogemusi jagada.

      Reklaamime nii palju kui vähegi suudame ja igal pool, mille kohta vähegi idee tuleb 😀

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s