Covid-19 vaktsiin

Täna on selline huvitav päev, kus lasen end nõelaga torkida. Ei tee tätoveeringut ega nõelravi, vaid saan Pfizeri COVID-19 vaktsiini. Hetkel sõidame Carlosega just Vaili poole, et sealses haiglas oma suts kätte saada. Meile öeldi juba eelmisel nädalal, et kohe kui vaktsiin heaks kiidetakse, on võimalus vaktsineerimisele registreerida ehk mõelge välja, kas tahate või ei.

Alustame sellest, miks mulle üldse nii ruttu koroonavaktsiinivõimalust pakutakse, ma ei ole ju arst ega midagi. Esimesse 1A lainesse kuulun seetõttu, et üheks mu tööks on koroonatestide läbiviimine. Kui ma ei saaks selle kaudu, oleks variandiks järgmine laine ehk 1B, kuhu alla loetakse ka suusapatrull. Ajaline vahe peaks olema vaid paar nädalat, aga kui esimese laine võimalus on olemas, siis miks mitte.

Algul pelgasin, et kuna vaktsiin on tulnud ikka võrdlemisi kiiresti, siis äkki on ohutuse arvelt mööndusi tehtud. Nii palju kui uurisin, sai see mure ümber lükatud. Ajaline võit tuli mitmetest aspektidest. Sellest, et ei pidanud alustama päris nullist. Sellest, et vabatahtlikke katseisikuid oli rohkem kui küll. Sellest, et ka rahastust oli nii palju, kui vaid jaksad kasutada ning ka see, et bürokraatia kadalipus suunati kõik kiirteele.

Vaktsineerimiskohustust ei ole aga pärast kaalumist otsustasin selle kasuks. Mul ei ole olnud vaktsiinidega tõsiseid kõrvalmõjusid (klassikaline paistes süstikoht jah, aga see pole tõsine) küll aga on mul tavapärasest suts nõrgem immuunsüsteem. Tegelikult suisa immuunpuudulikkus, aga tõsisemaid probleeme hakkab see tõenäoliselt tekitama alles nii 10-15 aasta pärast. Sellest hoolimata ei taha ma katsetada, kuidas ta koroonaga toime tuleb. Käsi desinfitseerin ja pesen, maski kasutan (tavalist või N95, oleneb olukorrast), vajadusel ka kaitseürpi. Vaktsiin on järgmine lisand minu kaitsesüsteemi, mis loodetavasti koroonaviiruse eemal hoiab.

Mina niisama siin, ootan vaktsineerimise järjekorras.
Pärast vaktsineerimist pidi 10 minutit istuma ja ootama. Lisaks olid olemas ka snäkid ja joogid.
Tõestus vaktsiinist. Jõudsin siin vahepeal sõpradega arutada ka, et huvitav, kas ma olen esimene eestlane, kes sutsaka kätte sai? Sest praeguseks on katsefaasist väljaspool ju üksnes UKs vaktsineeritud.
10 minuti jooksul hakkas Carlosel natuke halb. Ei olnud allergiline reaktsioon, lihtsalt iiveldus ja pearinglus. Igaks sajaks juhuks pakuti talle siiski võimalust pikali heita ja ennast koguda.

Ja nüüd istungi uuesti autos. Vaktsiinisuts oli sama nagu teistel vaktsiinidel, nii et ei mingit erisust. Kõrvaltoimeid (siiani) ka pole. Carlosel läks vähe kehvemini. Tuleb välja, et ta kuulub nende 1% inimeste hulka, kes tunnevad pärast vaktsiini iiveldust. Muidugi ta võiks minema jalutada ja kodus edasi iiveldada, aga kuna võimalus on, saab ta hoopis natuke lisahapnikku ja loodetavasti sellest piisab.

Tuleb öelda, et koroonaviiruse vaktsiini osas uurisin palju rohkem ja täpsemalt, kui gripivaktsiini osas. Selle jaoks lihtsalt läksin ja tegin. Ei mingit peamurdmist, mis on kõrvalmõjud, kas ikka tasub ära ja nii edasi. Muidugi tean ma ka seda, et vaktsiin ei kaitse 100% ja kõigil ei teki immuunsust aga kaaludes plusse ja miinuseid ning võimalikke riske, sai selline otsus langetatud. Jaanuaris tuleme siis teise süsti järele.

4 kommentaari “Covid-19 vaktsiin

  1. Pingback-viide: Teadaolevalt esimesena koroonavaktsiini saanud eestlane: uurisin enne põhjalikult, kuid ei taha oma keha koroonaga proovile panna – Aja viide

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s