Maskikandmise raske taak

Minu jaoks on mask lahutamatuks kaaslaseks olnud juba kevadest. Eesti uudiseid jälgides saan aru, et see on nüüd soovituslik aksessuaar ka kodumaal. Koos uudisega on rohkelt esile kerkinud ka neid, kelle arvates võrdub maski kasutamine kilekoti pähetõmbamise ning surnuks lämbumisega. Päris nii traagiliselt ma sellele ei läheneks.

Muidugi, väga palju sõltub maskist. On paremaid ja halvemaid ning siin tuleb katsetada, mis paremini sobib. Just lugesin üle, meil on Bryaniga kahe peale ligi 20 korduvkasutatavat maski (peale pesu saab valida, kes millist kanda tahab, nii keset jalutuskäiku vms ei vaheta). Kõik on kahekihilised, mõned sobivad paremini, teised halvemini. Aktiivseks liikumiseks kasutame ühe kindla firma maske, mis on näo peal kõige paremad, ent muidu valin selle, mille disain sel hetkel meeldib.

Kui kogu see kammajaa lõpeb ja maskid kaovad, jään ma tõenäoliselt endiselt maskisõbraks. Miks? Esiteks aitab see vähendada ka teiste viirushaiguste levimist. Mõnus ju! Teiseks, talvisel ajal püsivad nina, põsed, suu ja lõug soojas (samas, ma käisin juba 10 aastat tagasi Eestis poes suusamaskiga, sest kurja, muidu hakkas külm!). Kolmandaks, suvisel ajal ei pidanud muretsema päikesekreemi kasutamise pärast, vaid kaitse oli pidevalt olemas. Neljandaks on see lihtsalt vinge aksessuaar. Mul on mask, mis on nagu karupoeg Puhhi koon või siis Kupi nina. Iga jumala kord, kui neid kannan, teen vähemalt ühe inimese tuju rõõmsamaks. Või siis Slytherini kirjaga mask! Lihtsalt värvikirev lahendus? Variante jagub.

Ma olen päris kindel, et mask päästis mind Floridas olles päikesepõletusest. Teinekordki.
Stiilne Slytherini mask.

Maski olen saanud katsetada vist juba pea igas olukorras. 36 kraadises niiskes Floridas? Elab üle! Jah, nägu higistab, aga olgem ausad, seal higistas nagunii kogu aeg ja igalt poolt. -20 kraadi mägedes? Maskile ainult boonuspunktid, sest nägu oli soojas! Aktiivse liikumise ajal? Breck asub 3000 meetri kõrgusel, nii et hapnikusisaldus on siin nii või naa väiksem. Aga praegu teen näiteks ka trenni (sh kardiotrenni) maskiga. Esimene nädal aega oli vastik, siis harjusin ära. Muidugi, ma võiks öelda, et mul on mingi tervislik põhjus, miks ma ei tohi füüsilise pingutuse ajal maski kanda, aga milleks, mis ma võidan sellega? Lisaks on kasulikum ära harjuda, sest töö juures on mask nii või naa kohustuslik ja lisaks kahekihilisele riidest maskile kasutame ka N95 maski.

Mul on tunne, et paljudel juhtudel peitub põhjenduse “Ma ei saa hingata, kui mask on peas” taga tegelikult kas see, et pole harjutud midagi näo ees kandma, mis tekitab natuke nagu klaustrofoobilist tunnet või automaatselt hingatakse pinnapealselt ja kiiremas tempos. Lahenduseks on lihtlabane harjutamine. Ja kui tõesti mask ei sobi, on arvestatav alternatiiv visiiri kandmine. Vahepeal loen ja kuulen, et mask tapab. Ehh… Seda mõtteviisi omavate inimesed võiksid nt haiglasse minnes kindlasti töötajatele öelda, et palun mitte maski kanda, sh ka operatsiooni ajal. Ma kahtlen, et sellele palvele vastu tuldaks. Maski pole vaja ju kanda 24/7. Kodus ning vabas looduses (teistest eemal olles) ei käse keegi sul seda kanda.

Prillid võivad tõesti aegajalt uduseks minna, ent ka siin sõltub kõik maskist ja prillidest. Mul on üks kindel paar päikeseprille, mille võin ükskõik kuidas ninale panna – no ei lähe uduseks. Teistega on vaja veidike sättida. Ka tavalised prillid on vaja sättida selliselt, et maski äär jääb prillide alla, mitte peale.

Jah, maski kandmine ei ole maailma kõige mugavam asi. Ent sellega harjub. Ja kui on lootus, et maski kandmine aitab pandeemiale punkti panna, siis ma ei saa aru, miks sellele sedavõrd agressiivselt vastu ollakse. Et võib-olla ei aita? Aga äkki aitab?! Eesti on mõnes mõttes veel paradiis. Nii palju kui ma end kursis hoian, siis asjalood ei ole tõesti kehvad. Vähemalt mitte nii kehvad nagu siinpool ookeani. Tahaks loota, et ei lähe ka nii hulluks, ent sellisel juhul on kindlasti jälle sats inimesi, kes parastavad, et “No näe, ma ütlesin, et maskid on mõttetud ja pole vaja”. Ehk et kui tulekahju saab enne kustutatud, kui kogu maja maha põles, siis oleks võinud kustutustööd pooleli jätta ja ennetamise ära unustada?

Koroonaviiruse puhul pole probleemiks ju ainult suremus. Probleemiks on ka see, kui haiglad on koroonapatsiente ääreni täis ja teisi inimesi (autoavariid, muud õnnetused, kroonilised haigused, muud nakkushaigused) lihtsalt ei mahu. Või on vaja hakata valima, kellele jagub hingamisaparaati ja kellele intensiivravikohta. Meditsiinitöötajaid, keda ei jagu igale poole ja kes lihtsalt põlevad läbi. Colorado värskeima statistika järgi on meil intensiivravi täituvus üle 80%… Kuigi osad põevad tõesti seda nagu suvalist külmetust, on neid, kes põevad rängemalt. Meil toimus eelmisel nädalal tööga seotud videokoosolek. Muu hulgas räägiti ka tõsiasjast, et meie jaoks võib koroonaviirusesse haigestumine tähendada karjääri lõppu. Kahjustatud kopsukoega 3000-4000m kõrgusel füüsilise töö tegemine on suts raske.

See suusahooaeg tähendab ka seda, et peame muutma oma reageerimist ja abiandmist. Ma olen (kahjuks) täiesti kindel, et vähemalt üks patsient vastab koroonariski tuvastamise küsimustele, et ta sai paar päeva tagasi positiivse diagnoosi, aga tuli ikkagi mäele suusatama. Ja nüüd põrutas ta vastu puud, reieluu pooleks ja nõuab abi. Muidugi, me ei jäta mitte kedagi mäele hingitsema. Aga ei torma ka kohe appi. Esmalt on vaja ennast kaitsta ja siis aidata. Ja samal ajal loota, et ei saa haigust, mis lisaks muudele probleemidele võib USA oludes sind ka pankrotti ajada.

Ma isegi ei tea, miks ma selle pika tiraadi siia kirjutasin. Tõenäosus, et mu blogi loevad inimesed, kelle jaoks maski kandmine võrdub mürgiampulli kurgust alla surumisega on väike. Aga oli vist lihtsalt vaja see välja saada. Tahaks, et pandeemia siiski lõppeks ja seda võimalikult väikeste kaotustega. Et inimesed ei peaks oma lähedastega videokõne vahendusel hüvasti jätma. Et inimesed ei peaks elu lõpuni tegelema erinevate tüsistustega. Ja et me kõik saaksime naasta tavarutiini juurde, loodetavasti veidi targemalt.

9 kommentaari “Maskikandmise raske taak

 1. Ei kanna maski ja pole plaaniski. “Pandeemia” on ikka ulmeline mõiste olukorras, kus asümptomaatilised inimesed testitakse viirusekandjateks ja isegi need, kes teste pole tegema jõudnud, saavad positiivsed vastused. Mõttetu mula – nii see blogipost siin kui ka kõik muu koroonaga seonduv.

  • Erinevaid arvamusi on ikka huvitav lugeda. Huvi pärast tahaks teada, et mida sa pandeemiana mõistaksid, kui see mis praegu üle maailma toimub, ei ole pandeemia?

 2. Kirjutan kahe käega alla!
  Maski kandmine oli jah alguses (kevadel) ebameeldiv, aga sel lihtsal põhjusel, et see oli harjumatu. Elan troopilises kliimas, kus on igapäevaselt palav, aga ma ei ütleks, et maski kandmine nüüd tohutu piin oleks, seda ei pane enam nagu tähelegi.
  Iga asi vajab harjumist, mis on normaalne. Maski kandmine on vähim, mida me teha saame.
  Väga hea postitus, Ene!

  • Aitäh! Vahepeal läheb meel täitsa kurvaks, kui näen nii palju inimesi, kellel on teiste tervisest ükskõik ja kes on kindlad, et tegu on mingi ülemaailmse vandenõuga. Eesti Ekspressis Merimetsa arst just ütles, et ta pole veel ühtegi patsienti kohanud, kes arvaks, et koroona on väljamõeldis… Mask (ja kätepesu või desinfitseerimine) on tõesti vähim, mida me teha saame.

  • See tundub tõesti olevat uus teema, mida justkui ei tohiks seltskonnas üles võtta (poliitika ja religiooni kõrval), sest arvamused lähevad nii lahku ja sõpruskonnad lõhki. Aga samas, eks peab ka…. mul õnneks perekond ja lähimad sõbrad on maskide osas samal lainel, aga hoian Facebooki sõbralistis alles ka neid, kelle arvates maski kandmine tähendab hapnikupuudust jms. Reaalsuskontroll iseendale.

 3. Pingback-viide: Minu 2020 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s