Kuidas USAs toimetulek kulgeb?

Mõtlesin, et võiks natuke kirjutada sellest, kuidas siinne elu kulgeb. Esiteks kohe see, et kõik piirangud, võimalused ja toetused on osariigiti väga erinevad. Jah, mingid asjad on üle riigi, aga teised sõltuvad osariigist ja maakonnast. Ehk siis minu kogemus põhineb Colorado osariigil ja Summiti maakonnal (elame küll Parki maakonnas, aga kuna töö- ja igapäevaelu on seotud Summitiga, siis selle põhjal).

Toidupangad

14. märts oli see päev, kui öeldi, et mägi läheb kinni. Koju jõudes tegin tabeli, mis aitas igapäevaelus rutiini hoida ning oli suureks abiks. Kuigi ühe nädala jagu oli veel palk kindel, oli peamiseks mureks sissetuleku puudus. Polnud mingit lootust, et uus töö leida. Ehk siis kust saaks kokku hoida? Kulu nr üks, mis on kõige kergemini vähendatav – toit. Ja abiks siis toidupangad.

Meil toimivad toidupangad pisut teisiti, kui see mida Eestist tean. Ei ole vajadust ennast kuskile kirja panna, sissetulekut tõestada vms. Sõidad kohale, ütled palju inimesi leibkonnas on, saad toidu, sõidad minema. Breckis on kaks toidupanka: FIRC ja Father Dyer. Ei tea kas kogemata või meelega, aga need ei toimu samal päeval. FIRC on esmaspäeviti ja kolmapäeviti, Father Dyer teisipäeviti ja neljapäeviti ning pühapäeviti on kogukonna õhtusöök. Toidupankade pakutav on  päris mitmekülgne ja piisav. Poest ostame juurde vaid lihatooteid, rohelist kraami (köögiviljad ja puuviljad) ning muud, mida toidupangast ei saa. Käime kord nädalas (üks nädal ühes, teine nädal teises) ning see on suurepäraseks abiks, et vähendada toidule kuluvad summasid.

Praegu, kui töötutoetus on oluliselt suurenenud, oleme rohkem ise ostnud ja toidupangas vähem käinud. Aga miks me pole täiesti seda ära jätnud? Peamine põhjus siiski see, et kuigi me hetkel saaksime lubada seda, et kõik ise osta, siis ei ole endiselt teada, millal täpselt uuesti tööle saab, nii et proovime kulusid madalana hoida ja raha säästa.

2020-04-21_00002

Father Dyer toidupank. Esimesel paaril nädalal oli suhteliselt vähe autosid, nüüd on iga korraga autosid aina rohkem ja rohkem.

20200519_110810

Mis meile Father Dyer toidupangast kaasa anti (kahe inimese jaoks). Tihedamini kui kord nädalas ei saakski käia, ei jõuaks kõige nahka pista. Väga mitmetel asjadel on säilivustähtaeg lõppenud või kohe-kohe lõppemas, nii et seda tuleb tarbimisel silmas pidada. Ja siis tasakaaluks on hulganisti kraami, mis säilib vast järgmised paarkümmend aastat.

Töötutoetus

Minu töötutoetus on 204$ nädalas, Bryani oma 114$ nädalas, kokku ca 318$ (miinus maksud). Minu oma on küllaltki loogiline, ma ju alles päris uus siin. Bryani summa pani hambaid kiristama. No see ta 2018. aasta lõpus murtud jalaluu ikka armastab meie elu aina rohkem ja rohkem rikkuda. 300$ nädalas võib tunduda täitsa okei, aga no 1200$ kuus ei ole lihtsalt piisav – üür ise on juba 950$ (õnneks tegi omanik veits allahindlust) + siis muud kulud.

Igal juhul, hetkel toimuva olukorra tõttu lisati töötutoetusele 600$ nädalas (maksud maha arvestades tuleb arvele 516$) ning vot see on lihtsalt… super. Me oleme nii tänulikud. See on tõeliselt suureks abiks, sest jõuab oluliselt lähemale meie tavalisele sissetulekule, nii et me ei ole finantsilises mõttes augus, kust enam välja ei saa. Muidugi, see summa ei ole nüüd kogu ülejäänud eluks. Kui ma õigesti mäletan, siis vist juuli lõpuni. Ja seetõttu ei hakka me selle “süllesadanud rahaga” hulluks minema, vaid proovime säästa nii palju kui võimalik. Ehk siis veel üks põhjus, miks me oleme kulusid kokku tõmmanud ja ma teist kolmandat neljandat korda korralikku eelarvet ning kulu-tulu tabelit pean (aitäh inspireerimast, Käsperid USAs!)

Riigipoolne toetus

Meie 2400$ suurune valitsuse poolt saadetud tšekk leidis kasutuse 24h jooksul. Sellest kirjutasin juba omaette blogipostituse siin. Teine riigipoolne toetus on see 600$ nädalas, millest rääkisin ülalpool. President Trump jagab toetust pea igapäevase huumoriga, mis vahepeal tahaks siiski panna pead vastu seina taguma.

Aga säästud?

Säästud on toredad asjad ning anname uuesti endast parima, et seda summat kasvatada. Ei ütleks, et me oma sissetuleku alati viimase sendini ära oleme kulutanud, päris nii pöörased me ka pole. Aga nt viimane suts sääste (enne COVID algust) läks autole – vana auto andis tööle minnes otsad ning uue ostmine oli möödapääsmatu.  Lisaks oli aasta alguses üks lõikus (ja kuigi meil oli sel hetkel võrdlemisi hea tervisekindlustus, ei kata see siiski kõike) ning siis juba peale COVID kammajaa algust, murdsin ma esimest korda elus hamba. Selle hamba ehitas hambaarst üles ning märkis, et ühe teise hamba täidis on oma eluea lõpule liginemas ja hammas vajab krooni. Selleks hetkeks hambaravikindlustust enam ei olnud, nii et pidin krooni ise kinni maksma aga seda oli vaja. Kui asi jõudis täidise eemaldamiseni, kukkus see tõenäoliselt 10+ aastat vana täidis esimese puudutuse peale hambast välja. On lootust, et saime viimasel hetkel jaole ning juureravi pole vaja.

2020-05-14_00001

Kodused odavad tegevused ehk kirjade lugemine.

2020-05-14_00006

Teopost ruulib!

Töö

Meie originaalne idee suvi siin veeta ja töötada ei tundu realiseeruvat. USAs on tööpuudus ajalooliste mõõtmetega ning ma ei hakka ka ennustama, mis hetkel kõik normaliseerub või noh, normaalsusele veidike lähemale jõuab. Suusakuurort teatas ka nüüd viimaks, et suusahooaeg on selleks aastaks läbi (kuigi olgem ausad, egas keegi ei uskunud, et me kevadel uuesti avaksime). Suvised tegevused avatakse vist juuni lõpus/juuli alguses.  See on vist natuke elame ja näeme olukord?

Kui Bryan tööle saaks, oleks see juba ideaalne. Mul ei ole selles osas tööga probleeme. Kirjutan endiselt oma Eesti klientidele artikleid ning saan aega kasutada ka selleks, et kirjutada uusi raamatuid või siis ideid ette valmistada. Noh, tulevikku investeerimine.

Piirangud

Nüüd on piiranguid tasapisi lõdvendama hakatud ja ka asutusi hakatakse tasapisi avama. Kui üksvahe oli lubatud ainult distantsilt shoppamine (helistad ette ja pood jätab kauba poeukse juurde) ning restoranidest toidu kaasaostmine, siis nüüd võib juba nt restoranis süüa, kuigi ka see on piirangutega. Selleks, et restoranid üldse saaksid distantsihoidmist tagada, pannakse näiteks Brecki peatänav sõidukitele kinni ning see jääb jalakäijate ja restoranide väliterrasside kasutusse.

Vahepeal pandi ka osad rahvuspargid ja matkaradade parklad kinni (taaskord, sest inimesed ei pööranud soovitustele tähelepanu) aga nüüd tasapisi avanevad. Toidupoes on endiselt nooled põrandal ning nõue kanda maski. Hotellid võivad minu teada õige varsti uuesti uksed lahti teha aga AirBnB’d jm lühiajalised rendivõimalused ei saa veel turule tagasi. Jõusaal ja spordikeskused on veel suletud, kuid eratreenerid võivad ühe kliendiga trenne nüüdsest alates läbi viia.

Üldiselt on kõik piirangud tõesti äärmiselt erinevad. Vaatasin siin vahepeal, et kuhu vabal päeval sõita ning erinevused on korralikud. Nt kaks looduslikku vaatamisväärsust, mõlemad meist paaritunnise sõidu kaugusel. Üks on juba avatud, teist ei avata enne juuni lõppu. Nii et igasugused piirangud tuleb alati enne liikumahakkamist üle kontrollida.

Kokkuvõttes?

Kui on veel mingeid mõtteid, millest võiksin kirjutada või kindlaid tulemusi, siis andke aga tuld! Kokkuvõttes võib öelda, et ajuti on raske aga samas, võiks olla ka palju raskem. Meil on katus pea kohal (kuigi sama katuse all elab ka ekstreemselt tüütu majakaaslane), meil on suveks päris põnev plaan ja kui tagasi tuleme, on olemas ka uus elukoht (ja palju toredama majakaaslasega). Ei ole vajadust võlgu võtta, et igapäevaelu kulud ära katta ning saan enamiku aja veeta koos abikaasaga, kes on õnneks jumala tore inimene.

 

9 kommentaari “Kuidas USAs toimetulek kulgeb?

 1. Kuidas sul päevaplaanist kinni pidamine edeneb?
  Ja kas USA toidupangad on kuidagi valitsuse poolt toetatud või töötavad ainult annetuste ja vabatahtlike toel? See on huvitav, et igaüks võib sealt toitu küsida, siin jagatakse seda ainult kohalike omavalitsuste nimekirjade alusel.

  • Natuke olen päevaplaani muutnud, et see paremini sobiks aga üldjoontes on sama ja kinnipidamine õnnestub täitsa edukalt. Suurim muutus on see, et ma sunnin ühe päeva nädalas nn puhkepäevaks. Praegu on siis laupäev, kus ma ei luba endal isegi töömeile lugeda ning proovin päeva täiesti plaanivaba hoida. Mõjub hästi, kuigi raske on mitte midagi teha 😀

   Eks sõltub siin ka toidupankadest. FIRC ja Father Dyer mõlemad saavad üksjagu annetusi. Kui suusakuurordid kinni pandi, siis annetasid ka nt nemad oma toidukraami just toidupankadele. Lisaks on inimestel endil võimalik toetada kas rahaliselt või siis toiduga ning ka kohalikud poed toetavad omalt poolt.

   FIRCi tegevusvaldkond on natuke laiem (nende täisnimetus on Family & Intercultural Resource Center), nad toetavad lisaks ka meditsiinikulude maksmisel, rendi tasumisel, jagavad nõu laste kasvatamiseks jne) ning siis minu teada tuleb mingi toetus ka kohalikult omavalitsuselt. Lisaks on neil ka oma taaskasutuskeskus, mille tulu kasutatakse FIRCi tegevuse jätkamiseks. Vaatasin just nende kodulehelt, et tavaliselt toetavad nad nädalas 200 inimest. Eelmisel nädalal oli see number 1977.

   Father Dyer on seotud kohaliku metodisti kirikuga ning on Food Bank of the Rockies partner, mille kaudu tuleb siis ka suur osa jagatavast toidukraamist. Osa saavad tasuta, osa eest peavad maksma ja selle eest siis tasuvad annetuste abil. Father Dyeri toidupangas töötavad ainult vabatahtlikud, FIRCis on nii vabatahtlikud kui palgalised töötajad.

   Huvitav oleks teada, kuidas mujal on. Siin oleks sissekirjutuse alusel vast keerulisem korraldada, sest väga paljud tulevad ainult üheks hooajaks aga ametlikult ennast Colorado osariigi (Summiti maakonna) elanikuks ei registreeri. Meie elukoht on ka hetkel Parki maakonnas, aga kogu tööelu ja vaba aeg on ikkagi seotud Summitiga ning Summiti linnad ja keskused on palju lähemal. Ja eks omaette teema ole ka hooajaliste töölistega (nt osad J1 viisaomanikud ei saanud lihtsalt koju tagasi, lennud tühistati ja piirid pandi kinni) ning ka illegaalsete immigrantidega, keda ei olegi kuskil süsteemis kirjas. Aga eks igal pool on oma korraldus ja täitsa võimalik, et mõnes muus linnas/maakonnas on ka just nimekirja alusel.

 2. Minu arust on kogu koroonaolukord tegelikuly pannud elule ja v22rtustele teisiti vaatama. N2iteks on minu kolmepoolene olnud kodus kaks kuud ja mina samal ajal teinud kodukontorit. Jah, kohati on keeruline olnud, kuid meil tekkis oma rutiin ning ma t6esti v6tsin aega, et temaga olla ja m2ngida. Nyyd on isegi kahju, et ta hoidu tagasi l2heb esmasp2evast.

  • Selles osas nõustun tõesti, et koroonaolukord paneb asjadele teisiti vaatama. Ning eks igast halvast olukorrast tuleb tihtipeale ka midagi head!

  • Tuttav, kes väikest kunstitarvete poodi peab, ütles, et tal on umbes kaks korda suurem käive praegu, kui eelmisel aastal oli. Et enne “lockdowni” oli kaks intensiivset päeva, kui inimesed ostsid “varuks” värve ja pliiatseid ja asju – ja seda ta nägi nagu ette kah – aga nüüd, kui “lockdown” ära on lõppenud, on stabiilne klientide voor, mis poest läbi käib – inimesed, kes pole kunagi varem kunstitarvete poes käinud, ja kes tahavad midagi proovida. Värvida, meisterdada, joonistada.

   Ma nii loodan, et see nähtus pidama jääb. Et inimesed, kes selle “aeglase” perioodi jooksul hakkasid kunstiga tegelema, nüüd jäävad seda kasvõi natuke edasi tegema. Ei ole isegi suurt vahet, MIDA nad teevad, aga kunst on hingele hea, noh, ja minu arust teeb inimesed sõbralikumaks ja rahulikumaks ja aitab stressiga tegeleda.

   • Eks tõesti vist paljud inimesed kes enne mõtlesid, et “kunagi kui aega on, siis võiks proovida” nüüd avastasid, et on aega, saab proovida ja vot täitsa huvitav on! Ning igati nõus, et kunst on hingele hea. Ma täidan/kaunistan endiselt oma märgipäevikut. Väga hea väljund, et loominguliselt tegutseda ja sel moel auru välja lasta.

 3. Klikkisin suvaliselt Blogspotis pealkirjale, olles kindel, et lugemine jääb igavaks, kuna oled mulle juba palju niisamagi ära rääkinud, aga tegelt oli väga huvitav ülevaade!

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s