Murtud jalaluu uudiskiri ehk metallivahetus

Ma oleks tõesti võinud Bryani õnnetuse järgselt vist uudiskirja alustada. Aga ega me siis teadnud, et kogu paranemisprotsess nii kaua aega võtab. Täna, 15. november, märgib 11 kuu möödumist õnnetusest ja operatsioonist. Kui kõik oleks läinud õpiku järgi, oleks Bryan umbes 90% ulatuses taastunud ning valmistuks kogu täiega uueks suusahooajaks. Reaalsus on see, et valmistume hoopis uueks operatsiooniks.

Suht kohe peale USAsse jõudmist oli ortopeedi visiit ning uus röntgen. Enamjaolt on jalg hästi paranenud ning jala ees olev muhk on täitsa kena luukallus. Aga tagaküljel oli auk, millest ei saanud eriti sotti, sest plaat jäi ette. Ehk siis aeg CT skänniks (nagu üks Uus-Meremaa orto juba juunis märkis). Kahjuks pidime seda mõnda aega ootama. Firma, kes haldab töökoha töökindlustusjuhtumeid vahetus aga kahjuks ei jõudnud see info ei meieni ega Bryani ortopeedini. Piltlikult öeldes koputasime mõnda aega vale ukse taga. Kui aga puhtjuhuslikult info kätte saime ja ma õige inimese telefoninumbri välja kaevasin, läks kõik suhteliselt kiiresti.

74188352_400085244271543_7311692908132827136_n

Parempoolne pilt on märtsist, vasakpoolne oktoobrist. Valge nool näitab moodustunud luukallust, punane nool meie murelast.

Skänn tehtud, uus visiit orto juurde ja… hulk erinevaid valikuid (meeldetuletuseks: hetkel on tal suurim võimalik metallplaat, 14 kruvi ja alates augustist märkimisväärselt ägenenud valu):

  1. Metallplaat tihedamalt luu külge kruvida – see ei tohiks niii palju välja ulatuda. Praegu saavad kõik, kes vähegi tahavad plaati ja plaadis olevaid auke läbi naha katsuda
  2. Pikem metallplaat lühema vastu vahetada – kõrgemal asunud spiraalmurd on kenasti kinni kasvanud, nii et sellel pole enam metallplaadi tuge vaja ja enamik madalamal olevatest kildudest on ka hästi paranenud
  3. Lihtsalt oodata – võimalik, et ühel hetkel see auk ikkagi kasvaks kinni. Nii aasta või kahe või kolmega
  4. Plaat ja kruvid välja, metallvarras sisse – metallvarras (olgu, korrektne termin on vist sääreluu rekonstruktsiooninael aga varras annab mõtet nagu paremini edasi) pannakse luu sisse ning fikseeritakse üleval ja alt kruvidega

Kuna mina pidin koolitusel olema, ei saanud ma häält oma lemmikule anda, kuid vast oleksin ma ikkagi sama valinud – neljas variant. Kuna suure tõenäosusega oleks ühel või teisel hetkel vaja ikkagi plaat välja võtta ja metallvardaga asendada, tundus palju mõttekam see kohe ära teha, kui et veel ühte operatsiooni planeerida.

ct luu bryan

Hea paranemisprotsess

ct luu bryan 2

Uue nurga teine koht, juba halvem

ct luu bryan 1

Jaaa…. väga halb. Vabandust piltide kvaliteedi pärast. Kui ma praegu seda postitust ära ei teeks, jõuab Bryan enne uuesti õpetama, kui mina seda postitust kirjutama. Kes aga väga tahab parema kvaliteediga pilti, võib öelda ja korraldan ära.

Plaat ja kruvid tulevad välja ja luukanalisse pannakse metallvarras, mis fikseeritakse kahest kohast. Luukanali laiendamisel saadavat luupuru (? ma tõesti ei tea meditsiinitermineid…) kasutatakse põhimõtteliselt augu lappimiseks. Kui sellest ei piisa, võetakse ette jalaluu esiküljel olev luukallus ja noh… lihvitakse madalamaks. Ja lisatakse ka see probleemsele kohale. Täielik taaskasutus! Ja kui sellestki ei piisa, minnakse puusa kallale ja võetakse sealt natuke. Lootus on, et terve luukude aitab augu kinni kasvatada. Ja muidugi – et uus opp aitab ka valu vastu ning lubab normaalsema elu juurde naasta.

Et siis jah… plaanid missugused. Bryanil on küll luba iseseisvalt suusatada (enne ja pärast oppi), kuid õpetamine keelati selleks hooajaks ära. Mõnes mõttes on selline otsus parem kui eelmise aasta variant, kui anti lootust kevadel suuskadele saada ja siis see aina lükkus ja lükkus edasi… Nüüd teame kindlalt, et õpetada pole lootustki.

Seda miks luu paraneda ei taha, kindlalt ei tea. Pole diabeetik, ei suitseta, pole nagu liiga vana ka aga lihtsalt… kõik kulgeb palju aeglasemalt kui peaks. Tehti isegi mingid vereanalüüsid, et ehk tuleb sealt midagi välja aga nii palju kui praegu teame, on sellega korras. Võimalik, et see konkreetne luukild jäi lihtsalt verevarustusest ilma. Võimalik, et on keha omapära.

Aga jah, uus opp tuleb. Kuupäeva ei tea. Ootame viimast heakskiitu töökindlustuselt ja siis tuleb määrata opipäev jne jne. Eks ühel hetkel saab tehtud.

PS: Mingil põhjusel, mida Bryan ei mäletanud, murtakse tal tõenäoliselt opi käigus ka pindluu ehk see tore armas luu sääreluu kõrval, mis esialgses õnnetuses terveks jäi.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s