Kui kallis see ikka olla saab?

Postkasti jõudis Bryani operatsiooni ja haiglasoleku arve – 68 225 dollarit ehk 59 843 eurot (lihtsuse huvides olen kõik summad eurodeks teisendanud). Esiteks ütlen kohe ära, et õnneks ei pea me ise seda summat maksma. Tegu oli tööõnnetusega ja seetõttu kannab kõik kulud vastav kindlustus. Meil on küll ka endal tervisekindlustus olemas aga mul pole ausalt öeldes õrna aimugi, kui palju me ise peaks maksma, kui sama õnnetus oleks juhtunud töövälisel ajal. Kindlasti mitte kõike aga midagi ikka. Ja kui nüüd kujutada ette, et kõik tuleks ise maksta? Oi jeerum… Kohe kindlasti ei kirjutaks ma blogi, vaid üritaksin välja mõelda, mis fondidesse taotluseid saata ja kuidas see summa kokku kraapida.

50541963_318752582092384_5089172380425650176_n

Kips number kolm. Lahti saab sellest veebruari lõpus.

See peaaegu 60 000 eurot pole isegi veel kogusumma. Sellele lisanduvad veel hilisemad arstivisiidid, kips (praegu on Bryanil kolmas kips), röntgenid, ravimid, füsioteraapia jne. Ei imestaks, kui kogukulu ületaks 100 000 dollari piiri… Kuna aga ei pea ise maksma, siis sai muule keskenduda – nagu näiteks arve läbilugemine. Kõik on üksipulgi lahti seletatud. Alates röntgenist ja lõpetades sellega, kui palju mis ravimit kasutati ja mis see maksis. Mul oli päris huvitav seda lugeda ja näha mitme tuhande dollari eest Bryani jalga putitati, nii et miks mitte jagada. Kõike küll ei hakanud kirja panema aga no valikuliselt:

  • Arve kõige odavam kulurida – Oxycodone 5mg tablett – 5€
  • Arve kõige kallim kulurida – operatsiooniruum – 17 674€
  • Palat (1 öö) – 1845€
  • Anesteesia – 6380€
  • Füsioteraapia (haigla oma, mitte hilisem) – 605€
  • Tööteraapia – 653€
  • Kompuutertomograafia – 2143€
  • 239mm pikkune 14 auguga roostevabast terasest plaat – 7626€
  • Kõige kallim kruvi – 651€ (tükihind)
  • Kõige odavam kruvi – 109€ (tükihind)

Ma olen juba varemgi mõelnud, et ka Eestis võiks olla nii, et opi või arstikülastuse järel saadetakse arve koju. Mitte selleks, et seda maksma peaks, vaid selleks, et teaksid, mis see või too maksis. Muidugi ma tean, et Eestis pole arstiabi ideaalne, väga paljusid asju saaks paranda (eelkõige haruldasemate haiguste ja vähiravi osas), kui vähemalt ei tähenda juhuslik õnnetus ja hädavajalik operatsioon seda, et sa oled hetkega pankrotis.

Lisaks numbritele oli seal muudki huvitavat. Näiteks päris põhjalik ülevaade operatsiooni kulgemisest. Kirurg andis muidugi ka kiire ülevaate, aga see on hoopis põhjalikum, A4 pikkune tekst sellest, mis opi ajal toimus, mis suuruses skalpelli kasutati, kuhu sisselõige tehti, miks ja kui palju esialgset lõiget pikendama pidi, mis plaati plaaniti kasutada ja mida reaalselt kasutati jne.

Praegu on siis asjalood sellised. Bryanil on kolmas kips, põlv tundub õnneks korras olevat ja nelja nädala pärast saab loodetavasti kipsist lõplikult lahti.

1

Ja kuigi Bryan hetkel suusatada ei saa, on ta ikkagi minu edusammude üle õnnelik. Pilt päevast, kus ma esimest korda tõesti nautisin peaaegu poole reieni ulatuvas puuderlumes suusatamist.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s