Minu 2018

Ja ongi käes uuesti aeg teha väike kokkuvõte möödunud aastast.

Nagu juba traditsiooniks saanud, siis vaatan aastale tagasi, vastates küsimustele. Eelmiste aastate kokkuvõtteid saab lugeda ka siit: 20172016, 201520142013 ja 2012

1. Mida sa tegid aastal 2018, mida sa polnud varem teinud?

33923579_10216606499820311_4235314804463501312_nEsimesena meenus see, et ma suusatasin alla paarist kohast, mille poole ma veel eelmine aasta vaadatagi ei oleks julgenud. Teisena aga see, et esimest korda osalesin kirjanikuna välisriigis toimunud kirjandusfestivalil. Täpsemalt siis Wales’is, Hay festivalil. Ma ei suuda siiani uskuda, et see päriselt ka juhtus!

 

2. Kas sa pidasid kinni oma uusaastalubadustest? Kas annad uusi lubadusi?

Ei anna uusaastalubadusi. Seadsin endale eesmärke, millest mõned said täidetud, mõned mitte. See aasta proovin uuesti!

3. Kas keegi su lähedastest sünnitas?

Jah.

4. Kas keegi su lähedastest suri?

Ei, õnneks mitte

5. Mida sa sooviksid omada aastal 2019, mis puudus aastal 2018?

Oeh ei teagi… ma tahaksin väga, et saaksin Uus-Meremaale suusapatrulli tööviisa (praegu oli rajaohutuse oma), aga ma tean, et see ei ole võimalik. Aga muidu… ütleme siis nii, et tahaks mõne oma raamatu ingliskeelset varianti käes hoida! 

6. Mis riike külastasid?

20180526_151447

Ahhh… Austria

DSC_5102

Goðafoss – Island

USA, Läti, Leedu, Austria, Suurbritannia (Wales), Uus-Meremaa, Island, Rootsi ning tehniliselt ka Saksamaa ja Soome, kuigi neid külastasin puhtalt seetõttu, et lennud läksid vastavalt siis Müncheni ja Helsinki lennujaamadest.

Mõnes mõttes oli see aasta tõesti eriti reisi- ja lennurohke. Aprilli jooksul jõudsin olla neljas riigis: USA, Eesti, Island ja Leedu. Maikuu läks samamoodi huvitavate sutsakatega: Eestist Austriasse, sealt põige Saksamaale, siis Walesi ja 1. juuni USAsse.

Mõtisklesin ka üldiselt reisimise ja selle üle, kuidas lendamine ja ühest riigist teise vupsamine on minu jaoks sedavõrd normaalseks kujunenud. 2018. aasta jooksul lendasin 17 korda. Kui arvestada kõiki lende eraldi, siis oli kokku 22 lendu. Tõenäoliselt sedavõrd rohket lennuaastat niipea enam ei tule, nii et see number jääb vist tükiks ajaks rekordiks.

7. Mis kuupäev aastast 2018 jääb igaveseks su mällu? Miks?

Kui ma postituse mustandit kirjutasin, ei suutnud kohe ühelegi kuupäevale mõelda, aga nüüd on selge, et selleks on 15. detsember ehk päev, mil Bryan sääreluu kildudeks murdis.

leg in boot

Esimene röntgenipilt, mis tehti siis, kui saabas veel jalas oli, ei jätnud nii hullu muljet.

8. Mis oli su suurim läbikukkumine?

Ei tea kas see kvalifitseerub läbikukkumisena või ei, aga mõtlesin Uus-Meremaal, et võiks osaleda ühel esmaabikursusel. Raha selleks oli ja töölt oleks ka tõenäoliselt vabaks saanud aga otsustasin mitte osaleda, sest puhtalt selle kursusega ma ei saa Uus-Meremaa patrulliviisat ja USAs ei pruugiks see lugeda, sest riigid ja standardid on erinevad. Kuna aga USA patrulliboss uuris ühel hetkel, kas mul ei ole mingit esmaabisertifikaati, siis tekkiski tunne, et kui ma oleksin sellel kursusel osalenud, siis äkki ma oleksin ikkagi suusapatrulli töö saanud. Aga noh, oleks oleks aknast alla kukkunud kui poleks poleks kinni püüdnud…

Teine läbikukkumine. P!nk, üks mu lemmikartiste, esines septembri alguses Aucklandis. Kuna ma oleksin pidanud töölt päeva või kaks vabaks võtma, ei ostnud ma piletit. Ja just neil päevadel, kui tema Aucklandis esines, olin ma tegelikult nagunii kodus, sest mäel oli hooaja üks suurimaid torme ja see oli kinni.

9. Kas sa olid haige või said mõne vigastuse?

Ma ei tea, milleks võib nimetada hamba juureravi, aga las ta olla nii haigus kui vigastus. Eriti rängalt mõjus see vigastus rahakotile, sest ühe hamba juureravi läks maksma üle 1000€. Uus-Meremaa hooaja lõpus olin ka suhteliselt haige natuke aega. Neelamine oli maruvalus, hääl oli läinud jne ning kui enne mandlioperatsiooni oli kurguvalu tavaline, siis see oli esimene kord pärast oppi, kui ma istusin ja nutsin sest no nii vastikult valus oli. Õnneks on meil mäe peal kliinik ja sealt sain kohe ravimid peale + käsu koju kebida.

Ja kuigi see vigastus ei ole minu vigastus, siis Bryani vigastus mõjutab otseloomulikult ka minu igapäevaelu. Kuigi ta saab päris palju asju ka karkudel käies tehtud, siis on ka väga palju asju, mida ta kohe kuidagi tehtud ei saa ja tahan või ei, aga nende asjadega pean mina toime tulema.

10. Möödunud aasta parim ost.

Tõenäoliselt uus arvuti. Muidugi, ma ei oleks ka ilma saanud, aga hea ost ikka, sest see maksis 157€ ja selle raha eest on arvutit rohkem kui küll. Pean ära mainima ka selle, et vana Dell, ajas ühel hetkel Kiviõlis töötades ventikast suitsu välja. Imeilus peenike suitsuvine ja siis läks pilt mustaks. Tundub, et tolm põles vist ära, sest mõne aja pärast läks arvuti tööle ja töötas veel kenasti oma neli kuud, enne kui tekkisid probleemid ekraanikaabliga ja tõenäoliselt emaplaadiga.

11. Kelle käitumine teenib sult aplausi

Esiteks. Vanemad ja vanavanemad.

Teiseks. Bryani töökaaslased, kes on õnnetuse järgselt hästi suureks toeks olnud. Näiteks ei ole ma pidanud mitu nädalat süüa tegema, sest üks kolleeg lihtsalt teeb meile hunniku süüa ja toob selle töö juurde. Minu mureks on ainult kott koju kaasa võtta ja lasanje, taco materjal või ahjupraad külmikusse laduda.

12. Kelle käitumine ajab südame pahaks?

Noh jah, ikka need samad inimesed mäe peal, kes ei jaga matsu välja, et reeglid kehtivad a) kõigile ja b) on seatud põhjusega. Ma mõistan, et kui ise mäel ei tööta, ei pruugigi teada seda, mis eelneb suusakuurordi avamisele, aga selle asemel et tigetseda ja sõimata, tasub alati tulla ja küsida. Ma selgitan alati hea meelega, miks nõlv suletud on (nt üle üle suusanõlva läheb tõstuk, mille istmetel on külmkapi suurused jäätükid ja me ei taha, et keegi selle kamakaga pihta saaks).

20180727_100908-01

Üks hommik, kus jääd oli imevähe

13. Kuhu läks enamik su raha?

Ikka ja jälle reisimine. Kuigi see aasta õnnestus saada mõned väga odavad lennupiletid (nt Stockholm-Reykjavik-Stockholm 45€ ja Helsinki-London-Denver 360€), siis kui kõik kulud kokku lüüa, on need muudest kulutustest kindla peale mäekõrguselt üle.

36456028_10216868491089929_2292899472432168960_n

Vahepeatus Hawaiil

36387173_10216868479089629_2585101971778174976_n

Park Honolulu lennujaamas. Sai kohalikku õhku hingata ja murul kõndida.

14. Mis sind möödunud aastal tõeliselt elevusse ajas?

Breckenridge’i suusapatrulli tööintervjuu

15. Mis lugu jääb alatiseks aastat 2018 meenutama?

Kui nüüd meelde tuletada, siis hästi palju olen kedranud P!nki “Broken horses” ja Lady GaGa “Million Reasons” laule.

16. Võrreldes eelmise aastaga, oled sa:
I õnnelikum või kurvem? õnnelikum
II kõhnem või paksem? vist sama?
III vaesem või rikkam? rikkam vist?

17. Mida sa soovid, et oleksid rohkem teinud?

Läheme klassikaliselt, ehk siis kirjutanud! See, et ma panen kirja, mis päevadel ma olen kirjutamisega tegelenud, on suureks abiks tulnud, kuigi vahepeal tekivad ikka vastikud augud. Ja mida pikemaks see kirjutamisvaba auk jääb, seda keerulisem on uuesti ree peale hüpata. Ma tean seda väga hästi, nii et ma ei teagi, miks ma sellel kogu aeg juhtuda lasen.

DSC_0812

18. Mida sa soovid, et oleksid vähem teinud?

Stressanud asjade üle, mida ma ei saa mõjutada.

19. Kas sa armusid aastal 2018?

Jah aga ikka ja endiselt sama inimene.

21. Mis oli su lemmik sari või telesaade?

Netflixi pealt “Anne with an E”. Raamat ja lugu on mulle muidugi ammusest ajast tuttav, Sari ise on aga nii kaasahaaravalt tehtud, et kohe ei saa seda mitte vaadata. Peategelast mängiv Amybeth McNulty on lihtsalt fantastiline. Väga meeldib ka “The Good Place” ja aasta kõige hilisem avastus, “Lucifer”.

22. Kas sa vihkad kedagi täna, keda sa eelmisel aastal samal ajal ei vihanud?

Vihkamine on endiselt sedavõrd ränk sõna, et ei.

23. Parim raamat, mida lugesid?

“Äikese varjud” romaanisari. Tõeliselt vinge avastus, elamus ning kõike muud head ja toredat.

24. Mis oli su suurim muusikaline avastus?

Ei löögi kedagi ette.

25. Mida sa tahtsid ja said?

USA töö- ja elamisluba

26. Mis oli selle aasta parim film?

Ei löö ühtegi säravat pärlit ette.

27. Mida sa tegid oma sünnipäeval, kui vanaks said?

Sünnipäev oli 17. juuli ning sain 27aastaseks. Muidugi käisin tööl (suusatasin 13.7km), õhtul läksime Bryaniga restorani sööma (väga halb kogemus, me ei lähe sinna enam kunagi tagasi ja ei soovita kellelgi teisel ka minna) ning lisaks oli majakaaslane Sandy mulle sünnipäevaks Boston Creme sõõriku küpsetanud. Nämma!

28. Mis on see üks asi, mis oleks teinud aasta nii palju paremaks?

Kui mingi ime läbi oleksin ma saanud oma paberimajanduse nii varakult valmis, et oleksin oktoobri lõpus USAs olnud, et liituda suusapatrulli meeskonnaga. Või et ma oleksin Uus-Meremaal mõnele OEC sarnasel kursusel käinud, sest ÄKKI USA boss oleks seda aktsepteerinud ja ÄKKI oleksin ma siis ka hiljem saanud liituda. Ma proovin mõelda, et eks see oli ikkagi millekski hea, kuid ma ei saa midagi parata, kui mäe peal suusatades patrulle tegutsemas näen ja mõtlen, et see võiksin ka mina olla. Kurvaks teeb. Tõesti. Aga noh… proovin 2019 uuesti. See aasta ei tohiks vähemalt paberimajandus takistuseks olla.

29. Kuidas sa kirjeldaksid oma selle aasta moestiili?

Endiselt suusataja.

30. Mis sind mõistuse juures hoidis?

Kõige rohkem üritas närve ära süüa see lõputu paberimajandus. Alates 2017. aasta septembrist kestis USA töö-ja elamisloa paberimajandus, sellele lisaks oli veel juunis ka Uus-Meremaa tööviisa teema. Eriti just USA omaga ajas nii tohutult närvi see, et ootad ja ootad aga millal ootus läbi saab, ei tea. Ainus mida ma korrutasin, oli see, et ootus saab kindlasti ühel hetkel läbi. Neil ei olnud mingit põhjust keelduda mulle viisat andmast, nii et pidi lihtsalt kannatlik olema. Suureks abiks oli ka see, et erinevalt paljudest teisestest CR-1 viisa taotlejatest õnnestus meil kogu protsessi jooksul ikka päris palju koos olla. September 2017 – oktoober 2017 olime koos Uus-Meremaal, siis olin ma jaanuarini USAs, märtsi lõpus tulin uuesti kolmeks nädalaks USAsse, juunis olin kuu aega USAs ja siis olime kuni oktoobri keskpaigani Uus-Meremaal.

31. Milline kuulsus sulle kõige rohkem sulle meeldis?

Ei jäänud keegi silma.

32. Milline poliitiline küsimus sinus enim tundeid tekitas?

Donald Trump

33. Keda igatsesid?

Olenevalt sellest, kus ma olin, kas peret ja Eesti sõpru või Bryanit.

34. Kes oli parim uus tutvus?

Mu rajaohutuse kolleeg K on kindlasti üks toredamaid tutvusi. Temaga töötamine oli absoluutselt fantastiline. Positiivne, aus, otsekohene, sihikindel ja võrratu tööeetikaga. Lisaks meeldib talle ka lauamänge mängida, nii et pole mingit probleemi.

Teine uus tutvus Zoe, kes töötas mäe peal tõstukite juures. Tema oli ka ainus põhjus, miks ma kahetsen, et me see aasta töötajate ühismajutuses Lodge’s ei elanud. Kui me oleks seal elanud, oleksime Zoega vist nagu sukk ja saabas olnud.

35. Ütle meile üks elu õppetund, mida sulle 2017 õpetas.

Teate, õppetund on sama, mis oli 2015 ja 2016 aastal: „Seda, et sina teed oma plaanid ning siis elu tuleb ja naerab ja sa teed plaanid ümber ning see polegi alati halb.“

top9

Alustades ülevalt vasakult: Denveris, Breckenridges, Uus-meremaal, Saadjärve, Tuhamägi, Uus-Meremaa, Uus-Meremaa, Uus-Meremaa, Tartu

7 kommentaari “Minu 2018

    • Ma ei ole suusapatrullina töötanud ja lvl 1 suusapatrulli (ehk täiesti algajat) ei saa nad sponsoreerida. Uus-Meremaal töötan küll koos suusapatrulliga, kuid täpsemalt olen Lead Trail Safety, ehk ülesanded on veidike erinevad. Kui ma oleksin nüüd sel hooajal USAs suusapatrullina tööle hakanud, oleks plaks, kogemus kohe olemas ja saaksin ka Uus-Meremaale lvl 2 patrullina (ehk et töökogemus olemas jms) tööle.

    • Lisaks siis veel see, et ehkki kogemust on piisavalt, et saada lvl 2 tööle, siis paberit ei ole ja kahjuks immigratsioonile see paber loeb.

  1. Pingback-viide: Uuel aastal samad lood – My Latin Way

  2. Pingback-viide: Minu 2019 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

  3. Pingback-viide: Minu 2020 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

  4. Pingback-viide: Minu 2021 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s