USA elamis- ja tööloa taotlemine – riiki sisenetud ja ametlikult resident

Mul vist ei olegi kordagi sedavõrd kiiret Denverisse jõudmist olnud. Eestist lahkusin esmaspäeval kell 22:30 ja Denveris maandusin vähem kui 24h hiljem. Lisaks ebaharilikult kiirele minekule oli erinev ka see, et sedakorda ei läinud ma enam turisti viisaga, vaid immigrandi viisaga.

46682123_337677093677716_4367733671310917632_n

Kati ja Mooni olid emotsionaalseks toeks, kui ma proovisin kõiki komme, riideid, jalanõusid ja raamatuid kahte kotti ära mahutada.

Tallinn – Helsingi

Kuna lennuk väljus Helsingist kell 08:00, oli parimaks sinnajõudmise variandiks Tallinki viimane laev. Sai otsustatud see, et isa tuleb autoga kaasa ja viib mind lennujaama ära. Muidugi saaks ka bussiga aga rahaline võit ei kaalunud ebamugavust üle. Eriti veel seetõttu, et lennupiletite hinnas oli kaks äraantavat pagasit, nii et muidugi pidin siis ka kaks kotti leidma ja need asju täis laduma.

Laevapiletite eest oli plaanis maksta boonuspunktidega aga hoolimata boonuspunktide rohkusest, pidi ikkagi ka tekipileti ja mingit muud tasu juurde maksma. Suurest pahameelest otsustasin, et võtame boonuspunktide eest vähemalt Comfort Lounge sissepääsu ja selleks kaheks tunniks oli see täitsa hea otsus. Sai midagi veel süüa näkitseda, rohkelt kohvi juua ning pehmemaid istmeid nautida. Ei tea kas selle eest maksma hakkaks aga boonuspunktide eest võib ka.

Helsingis oli muidugi otse lennujaama minek ja kohe kui võimalik, registreerusin ka lennule. Online check-in’i seekord teha ei saanud. Põhisüüdlaseks ikka USAsse minek ja see, et lennufirma tahab enne kontrollida, kas sul ikka tagasisõidupilet on olemas. Tagasilennuküsimusele vastasingi lihtsalt, et reisin immigrandi viisaga, näitasin selle ette ja kõik korras.

Helsingi – London

Magamata reisiöö (ja sellele eelnenud vähese unega ööd Eestis) tähendasid seda, et Londoni lennu magasin nagu nott. Ärkasin vist kahel korral. Viimane kord selle peale, et stjuardess palus istme üles tõsta ja ka püstise seljatoega õnnestus koheselt uuesti magama jääda. Järgmine moment oli juba siis, kui lennuki rattad maad puudutasid.

Lühike vahemaandumine Londonis oligi peamine põhjus, miks reisiaeg sedavõrd lühikeseks jäi. Selle aja peale kui ma oma Helsingi lennult õigesse väravasse jõudsin, oli  Denveri lennu pardaleminek juba alanud. Krabasin veel ühe saiakese ja midagi juua ning juba läksingi.

London – Denver

Norwegian on tõsiselt mõnus lennufirma, kui rahakott ei ole puuga seljas. Olen ka varasemalt nendega üpris odavalt lennanud ja seekordne viimase hetke 350€ maksnud pilet (2 pagasit ja toit hinnas) oli ka väga fantastiline. Kuskilt tuleb aga kokku hoida ja pikal, üle Atlandi kulgeval lennul, oli selleks meelelahutussüsteem. On muidugi võimalus oma läpparist, tahvlist või telefonist nende poolt pakutavaid filme vaadata aga kuna laadida ei saa, polnud ka see variant väga ideaalne. Niisiis piirdusingi vaid Elisa Raamatust teoste lugemisega ja magamisega.

Ja tegelikult läks lend ruttu – tänu magamisele. Kolmese rea keskmine ise oli tühi, nii et enda istet tahapoole lastes sain keskmise istme seljatuge vägagi rahuldava padjana kasutada ning enamiku reisi veetsin unedemaal.

Denveris

Ausalt öeldes ma natuke põdesin küll, et kuidas ikkagi riiki sisenemine läheb ja kui palju varasematest külaskäikudest erineb. Olin ka tutvunud teiste lugudega, kes sisenesid CR1 viisaga ja hoiatasin Bryanit, et ta peab võib-olla mitu tundi ootama. Tegelikult oli see aga üks lihtsamaid piiriületusi, mis siiani olnud on.

Mina: Tere, ma sisenen täna immigrandi viisaga
Piirivalvur: Kas saaksin immigrandi dokumendipaki? (Immigrandi dokumendipakk on paberite ja dokumentidega täidetud ümbrik, mille saatkonnast kaasa saab ja mida ei tohi mingil juhul avada. Lisaks ei tohi see ka kahjustada saada. Piirile jõudes tuleb see piirivalvurile edasi anda, kes siis kõikide dokumentidega tutvub ja teeb lõplikku otsuse, kas sind võib USAsse lasta või mitte.)
Mina: Mul ei ole seda. See peaks olema online süsteemi üles laetud.
Piirivalvur: Kõik liigub tänapäeval online’i…
*mõni minut ootamist, kuni piirivalvur oma arvutiekraani vahtis ja mina võimalikult tšilli muljet üritasin jätta*
Piirivalvur: Tegelikult see on hea. Mugavam meile ja ka teile. Ei pea muretsema, et ära kaotate.
Mina: Ja! Täpselt! Ma oleks närvivapustuse saanud, kui oleksin pidanud reisides seda endaga kaasas kandma.
*sõrmejälgede andmine ja pilditegemine*
Piirivalvur: *lööb templi passi* Tere tulemast Ühendriikidesse!

Kogu see suhtlus võttis vist viis minutit ja hoplaa – niisama lihtsalt saigi see 14 kuud kestnud paberimajandus lõpu (noh põhimõtteliselt) ja olen USA resident. Hoopis pagasilindi juures pidin terve igaviku ootama ning enne kui kotid välja ilmusid, jõudsin juba mõelda, et nüüd nad läksidki kaduma. Õnneks ei läinud. Viimase sammuna jäi veel biokontroll, kus oli vaja kotid röntgenimasinast läbi saata. Sellega läks kõik hästi ja sain oma põdralihavorstid, tatrahelbed ja Eesti juustu ilma probleemideta üle piiri tuua. Juustu olin muide ostnud viilutatud kujul. Päev hiljem Breckenridges seda sööma asudes oli viiludest alles vaid joonte markeering. Tõenäoliselt kõrguse muutumise tõttu oli juust sedavõrd kenasti kokku pressitud, et viilud olid muutunud ühtseks massiks. Mis sellest… maitses ikka sama hästi.

46624184_2170708283184171_8180410770291425280_n

Vaade selle talve kodust. Ahh, mäed!

Aga jah, nüüd sai see kõige keerulisem paberimajanduse osa läbi. I-130 saatmisest kuni USAsse sisenemiseks läks 444 päeva. Nüüd on vaja taotleda  SSN (social security card) ja oodata, et roheline kaart ka dokumendi kujul kohale jõuaks. Teiste inimeste kogemustele toetudes võib see kõik võtta kolm-neli päeva või ka siis viis-kuus kuud. Paberimajanduse seiklused jätkuvad, kuid vähemalt olen nüüd siin.

 1. Esita I-130 avaldus
 2. NOA1
 3. NOA2
 4. Avaldus jõuab NVC’sse
 5. Juhtuminumber NVCst
 6. Maksa lõivud
 7. Esita vajalikud paberid
 8. NVC case complete
 9. Paberimajandus jõuab saatkonda
 10. Arstivisiit
 11. Intervjuu saatkonnas
 12. Ootan Uus-Meremaa politseitõendit
 13. Viisa passis
 14. Äralend

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s