Nüüd teab ka Eesti riik, et olen abielus

Kui näpuga järge ajada, peaks pärast välismaal abiellumist ühe kuu jooksul informeerima kohalikku perekonnaseisuasutust, kes kannab selle Eesti rahvastikuregistrisse. Teooria on tore, praktika pole sedavõrd lihtne. Mina jõudsin selleni esmaspäeval ehk nii umbes aasta ja neli kuud pärast abielu sõlmimist. Kuidas aga siis välismaal sõlmitud abielu Eesti rahvastikuregistrisse saada? Kõik sõltub muidugi ka riigist. Minu kogemus on USA ja Colorado osariigiga, nii et saan selle põhjal rääkida:

  1. Alati ei ole vaja originaaldokumenti. Meie originaaldokument on sedavõrd vastiku suurusega, et ei saa väga lihtsalt transportida ja kokku ka ei taha voltida. Selle asemel küsisin sealsetelt ametnikelt sertifitseeritud koopiat.
  2. Järgmiseks sammuks oli koopia apostillimine ehk dokumendile alla kirjutanud isiku pädevuse kinnitamine. Ka originaaldokumendi oleks pidanud apostillima ja seda sai teha Colorado osariigi sekretäri juures. Protsess ise oli kiire. Läksime kohale, maksime riigilõivu (vist oli 15$) ning veerand tundi hiljem oli apostill käes. Väga oluline on see, et kui apostill kinnitatakse kas klambri, kleepsu vm asjaga dokumendi külge, siis seda ei tohi sealt ära võtta! Siis on vaja uus apostill taotleda.
  3. Eestisse jõudes läksin esmaspäeval Tallinna perekonnaseisuametisse, veerand tundi ja oligi minu abielu registrisse kantud. Lisaks täitsin ka avalduse, et soovin abikaasa perekonnanime võtta.
  4. Ja muidugi kõige põnevam osa – uus pass ja uus ID kaart. Foto, sõrmejäljed ja uue allkirja andmine ning siis oma järjekorra ootamine. Kuigi pass ja ID kaart tulevad ka tavatellimusega kiirelt, ei tahtnud ma riskida ja otsustasin mõlemad kiirkorras taotleda. 100€ läinud nagu niuhti.
  5. Ja siinkohal saab taas kiita Eesti kiirust teatud valdkondades. Esmaspäeva pärastlõunal taotlesin, teisipäeval tuli kiri, et pass on valmis, kolmapäeval tuli kiri, et ID-kaart on valmis ning neljapäeval sain mõlemad kätte.
  6. Ja lõppu ka pangakaartide vahetus. Pangatöötaja küsis üle, et kas ma ikka tean, et ma ei pea kaarti vahetama, kuid kahjuks mul muud varianti ei ole. USAs on seda juhtunud küll, et kaardiga makstes on vaja ka isikuttõendavat dokumenti näidata ja ma ei ole kindel, kas lepitaks sellega, et nimed on erinevad. Ja vähemalt on nüüd see ka tehtud.

Kokkuvõttes võib öelda, et kogu see protsess oli tunduvalt lihtsam kui ma arvasin. Eks palju sõltub ka riigist, kus abielluda aga kõik ametnikud, kellega ma suhtlesin ja nõu küsisin, vastasid kiirelt ja info oli igati kättesaadav. Kui aga tekkis küsimus, miks ma ikkagi nii kaua venitasin, siis ise ma olen oma elu keeruliseks ajanud ning kuu aja jooksul abielust teadaandmine ja uue passi ootamine poleks kohe kuidagi sobinud.

Täpselt reegleid järgides oleksin ma pidanud pärast abiellumist isiklikult Eesti saatkonda või peakonsulaati minema ehk siis kas Washingtoni või New Yorki. Üks asub Denverist 2600 ja teine 2800km kaugusel. Probleem oleks tekkinud ka sellega, et kohe kui olen Eestit teavitanud, et ma olen nüüd abielus, oleks pidanud taotlema uue passi jne. Kuna aga ees seisis Uus-Meremaale minek, oleks passivahetus üksjagu probleeme põhjustanud (mul oli siis juba turistiviisa vana passi põhjal taotletud) ja otsustasin, et ei hakka sellega jamama.

Järgmine võimalus tekkis 2018. aasta alguses, kui küllalt pikaks ajaks Eestisse tulin. Passivahetus oleks tähendanud aga seda, et ma oleks pidanud taotlema uut ESTAt (reisiluba USA-sse) ja ma ei tahtnud riskida sellega, et mingil x põhjusel reisiluba ei anta ja siis polekski võimalust enne elamisloa kättesaamist USAsse minna.

Midagi sellest ei juhtunud, et ma ca 1a ja 3k hiljem abielu registreerisin. Võimalik, et kui oleks seda õigel ajal teinud, ei oleks pidanud passi ja ID kaardi muutmise eest maksma, aga nagu öeldud, siis varasem dokumentide vahetamine ei oleks sobinud.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s