Haige

Välismaal olles on alati küsimus selles mida teha, kui sa haigeks jääd. Kui on mingi õnnetus ja sellest tulenev vigastus, on lahendus kerge – kiirabi ja EMO. Mida teha aga siis, kui kurk valutab ning kehv olla? Eestis helistaks perearstile aga Uus-Meremaal? Minu õnneks on meie suusakuurordis kliinik. Muidugi on selle peamiseks tööülesandeks suusakuurordi toimimisega seotud vigastustega toimetulek, kuid töötajatel on õigus ka lihtsalt arsti juurde tulla, mis on kõige lihtsam ja kõige kiirem viis abi saada. Kui kliinikut poleks, oleks võimaluseks mingi perearsti laadne isik kõrvalkülas (ja ta on ka kohal vist ainult paar päeva nädalas) või mõnetunnise autosõidu kaugusel asuv Whanganui haigla ning sealsed kliinikud.

toboggan

See pole nüüd küll tollest päevast, kui ma haige olin vaid eilsest. Malcolm tahtis harjutada patsiendi allaviimist ja mina tahtsin teada, mis tunne on patsiendil kelgus olla. Hüppasin aga sisse, Malcolm astus “aisade” vahele ning kaks kärbest ühe hoobiga. Üllatavalt mugav oli kusjuures AGA väga selgelt tundsin ka seda, et kui aisade vahel olev inimene ka väikesi pöördeid teeb, siis lamaja jaoks see võimendub ja võib täitsa korralikult iiveldama ajada.

Seda, et ma haigeks jään, teadsin ma juba reedel. Enesetunne oli umbes samasugune nagu hooaja alguses kui mingi tõbi ründas. Toona otsustasin ma koju jääda pärast seda, kui Finn väga otseselt ütles “Ene, you sound and look shit”. Seekord lootsin sedavõrd haigeks jäämist ennetada ning planeerisin, et laupäeval tulen tööle (sest asendajat ei leidnud), pühapäeval on asendaja ning jään koju ja esmaspäev on mul nagunii vaba päev. Lootus oli, et kui ma varakult jaole saan ning apteegist käsimüügis olevate ravimitega end poputan, laseb ka haigus jalga. Kahjuks nii ei läinud. Kui apteeki läksin ja tugevama kraami kohta uurisin, siis apteeker ütles, et äkki ma peaks arsti juurde minema, sest neil ei ole enam midagi sobivat pakkuda.

Neelamine läks aina valusamaks ja valusamaks ning öö vastu teisipäeva istusin ja nutsin voodis, sest no nii valus oli. Täitsa nagu angiin, ainult et mandlid on mul ammuilma välja lõigatud. Valust hoolimata vedasin end siiski tööle. Esiteks on meil vabatahtlik, kellele oli vaja ette näidata, mida teha ja teiseks, nagu mainitud, asub ka lähim arst mäe peal.

Teisipäeva hommik läks täitsa kenasti aga kuna vabatahtlikuga oli päris palju rääkimist siis ühel hetkel oli mu hääl krigisev-krägisev ja järgmisel hetkel täitsa läinud. Lõuna paiku vaatas ülemus mulle lihtsalt otsa: “Ene, äkki sa peaksid koju minema?” Kräginal ja sosinal nentisin, et vist peaks jah. Enne bussi peale minekut võtsin aga viimaks suuna kliinikusse.

Reeglina on töötajatele mõeldud vastuvõtuaeg ainult hommikuti ühe tunni jooksul aga kuna sel päeval seal eriti patsiente ei olnud, polnud neil probleemi mind keskpäeval vastu võtta. Kümme minutit ja diagnoosiks tõenäoline neelupõletik ning pahandust tekitav streptokoki bakter. Arst ütles, et ta võiks ka mu tolle kõrvalküla perearsti juurde suunata, kes siis vatipulgaga proovi võtaks ja selle laborisse saata aga ta arvab, et teab, mida labor leiaks. Noogutasin kaasa ja mulle pisteti pihku bossile mõeldud tervisetõend (medically unfit for working) ja karbike antibiootikumidega.

Teoorias pidin kaheks päevaks koju jääma aga kuna neljapäeval oli ilm kehv, pakkus kolleeg, et kui ma end ikka veel natuke kehvasti tunnen, siis olgu kolmas päev ka kodus.  Kuigi antibiootikumid olid võluväel toiminud ja enesetunne oli kordades parem, siis lisandunud nohu ja köha sundisid ettepanekut vastu võtma. Vähemalt oli mul võimalus kirjatööd teha ja sellega uuesti järje peale jõuda. Näiteks sain lõpetatud kirjutamiskuu jaoks mõeldud lehed:

Praeguseks on enesetunne muidugi juba peaaegu et tavaline. Mäe peal olles tunnen natuke rohkem väsimust kui tavaliselt aga nohu, köha ja vastik kurguvalu on jalga lasknud ning mul on võimalus nautida viimast nädalat. Jah, töö lõpuni polegi enam palju jäänud! Pühapäeval on viimane tööpäev ning järgmisel kolmapäeval istume juba rongi peale, et suund Aucklandi võtta.

mesimumm

Kevad on käes!

Üks kommentaar “Haige

  1. Pingback-viide: Aasta esimene päikesepõletus on käes | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s