50 asja, millest kirjanik võiks blogida: 39-44

See väljakutse on nüüd jõudnud juba otsaga sügisesse (või kevadesse, oleneb kumma poolkera mätta otsast asja vaadata) ja lõpp on kohe varsti käes. Pärast seda postitust on ju veel vaid 6 küsimust jäänud, nii et peaksin ikka enne aasta lõppu toime tulema!

libisemas

“Must ja oranž lärakas valgel taustal,” selgitas Bryan seda, mis mulje see pildiseeria esmalt jätab. Tegelikult olen see mina ja ma harjutan parasjagu seda, kuidas libisemist jääkirka abil peatada (esmalt kukutasin ennast selili ja pea ees libisemas, seejärel pidi end kõhuli pöörama ning lõpuks kirka lumme/jäässe virutama). Kui kunagi on vaja kirjeldada seda, kuidas mõni tegelane ennast jäisel nõlval peatab, on kogemus omast käest võtta.

37. Intervjueeri ühte oma tegelast

See küsimus jäi eelmisel korral kahe silma vahele. Nüüd aga ta ei pääse ja intervjueeritavaks valisin oma uue raamatu “Taeva tühjad tribüünid” (ilmub oktoobri alguses!) peategelase Merita. Küsimused leidsin The Writing Kylie postitusest:

Tere Merita. Alustaks ehk sellest, et sa räägid meile oma perest?

Muidugi ma pean oma perest rääkima. Nagu mu elus midagi muud ei olekski? On ema Merit. On isa Raiko. Ja siis on kaks venda, Kevin ja Jaanus, kes võiksid minu poolest ka olemata olla.

No olgu, kui perest ei soovi rääkida, siis räägime sellest kus sa elad?

Hah! Elan? Ma olen surnud, kui sa veel tähele ei ole pannud. Ja oma surnuelus elan ma siinsamas tribüünidel. Pingid, valge maa, valge taevas ja iga mõne aja tagant sõidab rong mööda. Ja ma arvasin kunagi et Keila on igav… Praegusega pole see võrreldavgi.

Võtame siis paar lihtsamat küsimust. Kumma käega sa kirjutad?

Paremaga.

Mis on su lemmiktund koolis?

Vahetund.

Kes on su eeskuju ja miks?

Vanaisa ja ma ei taha temast rääkida.

Kas sul on mõni huvitav arm?

Sa ju näed seda, et mul on haavad üle kogu keha? Autoõnnetuses suremine ei ole just kõige puhtam viis, nii et vali ise, milline arm kõige huvitavam on!

Vabandust, ma ei mõelnud seda küsimust selliselt. Aga räägi mulle oma hobidest?

Ma ei tea. Mul pole kunagi mõnda sellist hobi olnud, et ma mingi terve päeva ainult sellega tegeleksin või iga päev pärast tunde kuskile trenni jookseksin. Ma ei ole vist hobide inimene.

Aga midagi sulle ju meeldis teha?

Sõpradega olla. Kuskil väljas tšillida või kellegi juures kodus hängida, muusikat kuulata ja muud sellist. See on umbes sada korda parem kui ükskõik milline hobi ja umbes miljon korda parem kui siin tribüünidel istumine.

Kas sa kahetsed ka midagi?

Jah. Seda, et ma siia tulles kohe rongile ei jooksnud, vaid Vanamehega rääkima hakkasin ning siia lõksu jäin.

Mis on su suurim saladus ja kes sellest teab?

Kui ma kellelegi seda ütleksin, poleks see  ju enam saladus nii et unista edasi.

Olgu, viimane küsimus. Mis on su suurim soov?

Ma arvan, et kui ma oleksin elus, oleks see vastus huvitavam olnud. Praegu tahaksin ma lihtsalt rongile saada ja siit minema sõita. Igaveseks.

BeFunky-design

Loos algab juba sel nädalal! Info ilmub nii blogis kui Facebookis, nii et hoia silmad lahti.

39. Avalda oma arvamust mõnel raamatumaailma kuumal teemal

Eesti raamatumaailmas ehk see, et “Kirjandusministeerium” kaob ETV ekraanilt. Kuigi ma ise hetkel telekat ei vaata, siis minu jaoks pole kahtlustki, et kirjandusele pühendatud saatel võiks ju ka koht olla. Ehk korjab mõni teine telekanal kaubamärgi üles ja saated saavad jätkuda.

40. Tee intervjuu mõne teise sama žanri autori/agendi/kirjastajaga

Loodetavasti saan selle järgmine kord avaldada.

41. Suvine lugemisnimekiri ja lisa vähemalt üks enda raamat

Minu teostest kas “Jagatud suvi” või siis “Minevikuta mälestused”, mille tegevused toimuvadki just suvel. Muidugi mõni armas lasteraamat nagu klassikaline “Bullerby lapsed” või ka alati sobilik “Harry Potter”. Mõnusat meeleolu leiab veel raamatust “Durrellid Korful”, samas kui suviste äikesevihmade juurde klapiks “Vanaema saatis mind ütlema, et ta palub vabandust”. Ja lõpetuseks üks Eesti autori teos “Le Rhino”, mis sobib vist igasse ajahetke ja igasse aastaaega.

42. Jaga näiteid, kuidas su tegelase stiil on ajaga muutunud

Uhh. Mul pole ühtegi sedavõrd pikalt läbi aja kulgenud tegelast, et tema stiil võiks muutuda. Kuigi Liisa-Ly on figureerinud kahes raamatus (“Minevikuta mälestused” ja “Minevik olevikus”) ja ajaliselt jäi nende vahele viis aastat, siis ei ütleks, et ta stiil selle viie aastaga märkimisväärselt muutunud oleks.

43. Selgita kuidas sa õppisid kirjutamist

Tegelikult ei ole ma kirjutamise õppimisele erilist tähelepanu pööranud. Mul tuli idee, võtsin selle ette ja panin lihtsalt kirja. See, et ma olen hakanud uurima kuidas võiks paremini kirjutada ning milline näiteks stseen tegelikult olema peaks, on alles viimase paari aasta teema. Allpool on ka paari pilti mu märkmikust, kuhu eelmisel aastal mõned huvitavamad punktid kirja panin. Kui võimalus tekiks, läheks hea meelega mõnele  täispikale kursusele või õpituppa, et saada juhiseid enda kui kirjaniku arendamiseks.

Seni aga uurin ise ning kasutan ära ka seda, kui lugejad otsustavad oma arvamust avaldada. Õppida saan nii negatiivsest kui positiivsest tagasisidest, nii et kõik on oodatud!

20171019_152440

Põhimõtteliselt guugeldasin seda, kuidas kirjutada paremaid stseene ja panin materjali, mis kõige loogilisem ja huvitavam tundus, endale kirja.

20171019_152432

20171019_152423

Üks viis, kuidas oma lugu üles ehitada. Valge soditud osa on jutu raamistik, mida ma ilmselgetel põhjustel ei soovi netiavarustesse kondama lasta.

44. Tee valik oma lugemisjärjekorras olevatest raamatutest

Kuna hetkel olen veel Uus-Meremaal, kasutan ainult seda nimekirja, mis on Elisa raamaturakenduses ja valin sealt viis teost:

  • “Sinu teine elu algab siis, kui sa mõistad, et sul ongi neid ainult üks”
  • “Poiss, kes seilas tugitoolis üle ookeani”
  • “Nääps”
  • “Eesti avastamine”
  • “Viimases kohvris on kodumaa”
Advertisements

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s