USA elamis- ja tööloa taotlemine – järgmine samm tehtud ehk juhtuminumber on käes

Kolmapäeva hommikul pidime Bryaniga koridoris peaaegu kokku põrkama, sest tormasime mõlemad üksteise poole, et edastada tähtis uudis: juhtuminumber on viimaks ometi käes!!!

Kui meie avaldus märtsi lõpus NVC’sse jõudis, öeldi et juhtuminumbri saamine võtab 6-9 nädalat. Telefonikõnede ajal täpsustas NVC, et maagiline piir on 8 nädalat ehk 56 päeva. Meie saime oma numbri kätte siis, kui möödunud oli 83 päeva ehk rohkem kui 11 nädalat. Viimastel nädalatel muutus asi eriti masendavaks, sest juhtuminumbreid said juba ka need inimesed, kes olid NVC faasini jõudnud tubli kuu peale meid.

Protsessi kiirendamiseks pole suurt midagi teha. Lihtsalt istud, ootad, helistad ja loodad. Kui 8 nädalat täis sai, edastati meie avaldus kraadi võrra kõrgemale töötajale. Ainult et paar nädalat pärast seda, kui seda väidetavalt tehti, ütles järgmine inimene, et seda ei ole kuhugi edastatud. Oi ma olin tige. Naine, kes mulle selle uudise teatas, lubas siis pühalikult, et ta tegeleb sellega kohe, kui me kõne lõpetame. Edaspidi küsisin ma iga jumala kord üle, et kas meie avaldus on reaalselt edasi saadetud või mitte.

Viimased nädalad olen helistanud peaaegu et ülepäeva. Mõnikord olen telefoni otsas oodanud pool tundi, mõnikord olen kohe löögile pääsenud. Tavapärase “Ei ole veel, juhtuminumbri loomisega alles tegeletakse” vahele on mahtunud ka huvitavamaid kõnesid, nagu see:

NVC töötaja: Aaah, jah. Teie avaldus jõudis NVCsse 31. mai (või mis iganes muu kuupäev, kui see mis reaalselt oli).

Mina: Ei, ei jõudnud. Meie avaldus jõudis NVCsse 29. märtsil, millest on juba rohkem kui 8 nädalat.

NVC töötaja: Aaaa.

Esimene kord kui NVC mulle vale kuupäeva ütles, pidin ma rabanduse saama, sest kujutasin ette, et nüüd algab 8-nädalane ooteaeg otsast peale. Õnneks mitte. Ma ei tea, mis kala neil oli, et nad ei näinud õiget kuupäeva aga kolmel korral pidin neid parandama ja õige kuupäeva ütlema.

Esimene vihje selle kohta, et tunneli lõpus vist paistab valgust, oli eelmisel nädalal, kui ühel hetkel küsiti meie nimesid ja minu sünnikuupäeva. See küsimus ajas nii ärevusse, et unustasin ära, kes täpselt on beneficiary. NVC töötaja selgitas, et see, kes tahab USAsse tulla. Seejärel taheti sama infot teada iga kord kui ma helistasin. Vastus aga ei muutunud: “Jah, kohe kohe saate juhtuminumbri kätte. Ei, ma ei saa öelda, kas see juhtub täna, homme või kuue nädala pärast. Aga kohe kohe!”

NVC NR

Nüüd, 83 päeva hiljem, sai see ootus õnneks mööda ja postkastis oli kauaoodatud kiri. Mis siis edasi?

 1. Muidugi peame jälle raha maksma: Affidavit of Support (AOS) Fee on 120$ ja IV Application Processing Fee on 325$. Kokku 445$ ehk umbes 385 eurot. Pärast makse tegemist peaks kuluma paar-kolm tööpäeva, et see jõustuks ning et saaksime järgmiste sammude kallale asuda.
 2. Paberimajandus!
  1. Affidavit of Support Documents & Financial Evidence ehk paberid, mis tõendavad piisavat sissetulekut immigrandi ülalpidamiseks (et ma ei läheks USA sotsiaalsüsteemi koormama).
  2. IV Application
  3. Civil Documents – sünnitunnistus, karistusregistri tõendid (minu puhul siis Eestist, Uus-Meremaalt ja Saksamaalt) jms.
 3. NVC vaatab kõik dokumendid üle. Alati ei pruugi kõik esimese korraga õnnestuda ja pead osa paberitest uuesti esitama (kõige populaarsem tagasilükkamise põhjus on see, kui üles laetud fail on NVC jaoks valepidi). Selleks et dokumendid üle vaadataks, võib kuluda paar kuud või ka paar tundi. Reaalselt, üks VisaJourney foorumi kasutajatest sai heakskiitva otsuse paar tundi pärast seda, kui ta oli paberid üles laadinud.
 4. Case Complete on sõnapaar, mida me kõik soovime ja ootame. See tähendab, et NVC on paberid üle vaadanud, kõik vastuvõetavaks hinnanud ja saadab kogu paberimajanduse edasi saatkonda.

Huvitava vahepalana võiks välja tuua ka selle, et USA vähemalt üritab asju elektroonselt ajada. See ei tööta küll päris nii nagu peaks, aga vähemalt üritavad. Just praeguses faasis tuleb mängu elektrooniline asjaajamine:

Non-pivot case ehk kõik käib tavaposti teel. NVC saadab sulle pataka pabereid, mis tuleb täita ning koos kõige vajalikuga (sh karistusregistri tõendid jm dokumendid) tagasi saata. Lisama peab ka tšekid eelpool toodud lõivude maksmiseks. NVCst liigub paberipatakas edasi saatkonda. Nii et juhtuminumbri võib non-pivot case küll kiiremini saada, end võidetud aeg kaotatakse reeglina sellele, et paberid füüsiliselt ühest riigist teise saata.

Pivot case tähendab seda, et paberimajandus käib peaaegu nagu e-riigis. Kuigi juhtuminumbri saamiseks läheb reeglina kauem kui non-pivot’iga, peaks pärast seda kõik kiiremini minema, sest pole vaja oodata, et paberimajandus füüsiliselt punktist A punkti B jõuaks. Kõik dokumendid on vaja üles laadida CEAC keskkonda ja ka edasi saatkonda läheb see elektroonselt.

Seda, milline saatkond on pivot ja milline on non-pivot, kuskil kirjas ei ole. Kui keegi kaasmaalane on sama tee hiljuti läbi teinud, saad nende kaudu teada. Kuna mina VisaJourney foorumis eestlasi ei kohanud, polnud mul õrna aimugi, kumma alla Eesti käib.

Kellel seda infot vaja peaks olema, siis Tallinn on pivot ehk Eesti on pivot riik. Seda sain teada alles siis, kui Austrias olles NVC’le helistasin ning mul paluti edaspidi teise valiku asemel viies valida.

Kogu teekonna alustamisest on praeguseks möödas 291 päeva. Roheline kaart ei ole endiselt käes aga jätkame selle suunas liikumist. Küsimusi? Arvamusi? Keegi tahab jagada milline on olnud kõige vastikum paberimajandus, millega nemad tegelema on pidanud? Oli see veel hullem kui USA rohelise kaardi taotlemine?


 1. Esita I-130 avaldus
 2. NOA1
 3. NOA2
 4. Avaldus jõuab NVC’sse
 5. Juhtuminumber NVCst
 6. Maksa lõivud
 7. Esita vajalikud paberid
 8. NVC case complete
 9. Paberimajandus jõuab saatkonda
 10. Arstivisiit
 11. Intervjuu saatkonnas

 

2 kommentaari “USA elamis- ja tööloa taotlemine – järgmine samm tehtud ehk juhtuminumber on käes

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s