3 ööd Islandil? Selle ajaga ei näe te ju midagi!

Me teadsime juba lennupileteid ostes, et 3 ööd Islandil ei ole kaugeltki piisav, ent 3 ööd tundus parem kui 0 ööd. Jaanuarikuus lõi mulle ette lennupakkumine: Stockholm-Reykjavik-Stockholm 45 eurot. Arvestades seda, et Island on nii või naa kallis riik, tundusid sedavõrd odavad lennupiletid lausa fantastilised. Väga impulsiivne otsus sai tehtud ning paika pandud plaan, et läheme ema ja õega aprilli lõpus Islandile.

Seda aga mida me täpselt Islandil teeme ja kuhu läheme, ei teadnud veel ka nädal enne plaanitud reisi. Variant mööda nr 1 maanteed sõita ja Islandile tiir peale teha, jäi ära, sest sedavõrd lühikese ajaga ei oleks nautimisest juttugi olnud. Esialgne plaan oli püsida Reykjavikis ja teha sealt väikeseid ühepäevaseid sutsakaid sinna ja tänna. Teise plaanina pakkus aga Leegi, et võiksime talle külla sõita – Reykjavikist 480km kaugusele Myvatni. Ausalt öeldes matsime selle plaani juba eos maha, sest see tundus liiga kaugel niivõrd lühikese reisi jaoks, ent Leegi teadis väga täpselt, kuidas meid ära osta: laavaleib. Tema paneb laavaleiva küpsema ning kui meie kohale jõuame, on ööpäev kestnud küpsetamine lõpule jõudnud ja saame laavaleiva maapõuest välja võtta. Pisut hullumeelne plaan – 480km Myvatni, öö seal ja siis 480km tagasi Reykjaviki – läkski käiku.

DSC_4988

Esimene vaade lennujaamas Reykjaviki poole sõites. Liiklus oli seal muide ootamatult viisakas.

DSC_4999

Mõnikord tasub turismiinfopunkte usaldada. Kõht oli tühi, ei tahtnud ise umbkaudu ekselda, et kuhu minna ning sealt soovitati meile Islenski Baerinn nimelist söögikohta. Väga maitsvad toidud olid! Võtsime igaüks eelroa ning kolme peale ühe suupiste vaagna. Mina tahtsin muide endale üldse lunni tellida, ent kuulsin väga omapärast selgitust, miks nad ei saa seda hetkel pakkuda: “Lunnid pole veel kohale lennanud.” Leppisin siis vaalalihaga. Oli ka hea!

DSC_5009

Reykjaviki ooperimaja jättis hoopis parema mulje, kui olin arvanud. Reeglina mulle sellised klaaspaneelidega kaetud ehitised ei meeldi, ent see ooperimaja oli midagi erilist.

DSC_5019

DSC_5038

Kui ma ei eksi, on pilt on tehtud hommikul kell pool kuus, mil väljas oli juba päris valge.

Reykjaviki lendasime WOW Air’iga. Nende kohta olen ka päris palju negatiivset lugenud, kuid minu enda kogemused on head. Ka Bryan lendas eelmine aasta nendega Euroopasse ning kui teadvustada endale, et sa lendad odavlennufirmaga (st et ei tasu oodata toitlustamist, äraantavat pagast jm ilma lisatasu maksmata), oli täitsa hea kogemus. Korra tekkis küll oht, et meie käsipagas on ehk liiga suur ja tuleks lisaks maksta. Õnneks olin mina meist kolmest esimene, kes pidi ette näitama, et kott raamidesse ära mahub. Sellega probleemi polnud ning ema ja õde said minu varjus ka siis mööda. Muidugi, nende käsipagas oleks ka raamidesse mahtunud aga pisut rohkema surumisega.

Ainus mure oli sellega, et kas jõuame õigeaegselt lennujaama. Laev jõuab sadamasse 10:15, lennuk läheb Arlanda lennujaamast 12:35. Päev varasema laevaga ei tahtnud tulla, lend ka ei klappinud, nii et pidime riskima ja vaatama, kas jõuame. Varuplaanid olid ka tehtud – Taani või Ahvenamaale. Aga õnneks saime laevast esimesena välja ning 10:18 istusime juba taksos, teel lennujaama poole. Taksoarve oli päris pirakas, ent kui võrrelda seda kolme inimese Arlanda Expressi rongipiletite hinnaga, vajadusega jõuda sadamas kesklinna ning hingerahuga, et jõuame lennule, oli see arve täitsa okei. Lennujaama jõudsime aga nii vara, et seal oli veel piisavalt aega isegi diivanitel lebotada.

DSC_5044

Varasel sõitma hakkamisel oli üks suur eelis – teed olid inimtühjad.

DSC_5052

DSC_5072

Esimest korda kohtasime teisi turiste siin, ligi 100km pärast Reykjavikist lahkumist.

DSC_5074

Jalutuskäik vulkaanikraatri serval. Ilm oli tuuline ruudus.

DSC_5077

Üks asi, mis on Islandil keelatud, on suvalises kohas seisma jäämine, et pilti teha. Tõesti, vaated on imelised, aga nagu näha, siis teed on kitsad, tihtipeale kurvilised ning sõidetakse kiiresti. Seetõttu said mitmed pildid hoopis läbi auto esiakna tehtud.

DSC_5076

Suvalises kohas peatumise reeglist hoolimata, otsustas üks paarike just sellises udusupis enda auto peatada, et pilti teha. Auto oli valget värvi, ohutuled vm ei põlenud, nii et jah. Kui me lähemale jõudsime, sai auto vist aru, et nad jäid natuke ohtlikusse seisma. Vajutasid aga gaasi põhja ja kihutasid minema.

DSC_5086

Akureyri linnas oli valgusfooril punase tule asemel punane süda. Ning kui asulasse sisenedes piirkiiruseni pidurdasid, näitas silt lisaks kiirusele ka naerunägu.

Kuigi me kartsime, et ligi 1000km sõit kahe päeva peale on lihtsalt liiga palju, siis tegelikult ei olnud see sugugi nii hull. Tee peale jäi koski ja vulkaane ning vaated ise olid juba imelised. Island on ikkagi sedavõrd teistsugune riik, et mingi elamuse saab kätte ka autos istudes. Lõppkokkuvõttes saab kindlasti öelda, et otsus Reykjavikist lahkuda ning võtta ette sõit põhjarannikule, tasus igati ära.

DSC_5102

Goðafoss

DSC_5116

Tagaplaanil on endiselt näha Goðafoss ning ees on Geitafoss

DSC_5121

Islandi köök. Või olgu, mitte päris köök, aga köök laavaleibade küpsetamiseks.

DSC_5122

Just selliselt maa sees laavaleib valmibki.

DSC_5132

Aitäh Leegile, et ta meid Myvatni kutsus!

DSC_5133

Viiskümmend halli varjundit – Reykjavikis lilled õitsesid ja suvi oli käes, kuid Myvatnis sadas lund. Kombineeritult musta maapinnaga, jättis see kõik vaimustavalt halli mulje.

DSC_5146

Leegi, ema ja õde sisenevad koopasse, kus on tõeliselt mõnus looduslik bassein. Ujumise jaoks võib väheke kuum küll olla.

DSC_5150

Rendikas. Tegelikult pidi olema väike punn, kuid rendifirma otsustas meile parema auto anda.

DSC_5153

Silmad kinni ei tasu Islandil kõndida, kui ei taha just ootamatult paari meetrit õhulendu saada.

DSC_5154

DSC_5155

Hverir – lõhnas nagu Rotorua Uus-Meremaal.

DSC_5156

Need “minivulkaanid” olid väga vinged. Aur pahises sealt välja sellise survega, et ei oska ettegi kujutadagi. Umbes nagu oleks ventiil lahti keeratud, aga see ei ole mitte hetkeline pahisemine, vaid aur tuleb ja tuleb ja jääbki tulema. Metsik!

DSC_5160

Mida oskaks enda lühikese reisikogemuse (ja Leegiga arutatu) põhjal öelda, on see, et Islandile tasub tulla hooajavälisel ajal. Suvel pidavat saar paksult rahvast täis olema, ent meie reisi ajal oli saar veel küllaltki tühi. Ja ilm oli samas täitsa okei. Kogesime kõike – palavust, vihma ja lund.

Teine nipp ka see, et pigem õhtul vara voodi ja hommikul vara üles. Ka Myvatnis hakkasime küllaltki varakult liikuma ning see tähendas jällegi seda, et saime nautida üksindust. Samas ei tasu aga üle pingutada. Seda oli ka mainitud turistidele suunatud infos, et ei tasu ülehinnata enda võimeid. Kui ikka tulla riigist, kus päeva pikkus on läbi aasta ühesugune, siis Islandil ringi sõites ja päevavalgusest viimast võttes on väsimus kerge tekkima.

DSC_5167

Krafla – lumi tegi kogu olustiku kindlasti veel maagilisemaks ja võimsamaks. Lisaks oli lumi abimeheks, et Hveriris saabaste külge jäänud mudast lahti saada.

DSC_5168DSC_5170DSC_5171

DSC_5172

Dettifoss – Euroopa võimsaim kosk. Ka seal oli ainult meie seltskond. Tagasi auto poole kõndides tuli meile pargitöötaja vastu ja ütles, et olime hea aja valinud – kolm suurt turismibussi olevat just teel.

DSC_5177DSC_5179DSC_5180DSC_5184

DSC_5187

Teate seda nalja, et Islandil metsa ära eksides tuleb vaid püsti tõusta? Noh… tuleb välja, et Islandil on ka päris mets olemas. Leegi näitas ette.

Aga rahalise poole pealt? Reis oli kokku kuus päeva: laupäeva õhtul laevaga Stockholmi, pühapäeva pärastlõunal jõudsime Islandile. Kolmapäeva varahommikul lendasime tagasi Stockholmi, jalutasime veidike linna peal ringi ning neljapäeva hommikul jõudsime tagasi Tallinna.

Autorent, lennupiletid, öömajad, toit, laevasõit Stockholmi ja tagasi, jm mis maksime kamba peale, tuli inimese kohta 318€. Kui juurde arvestada veel mingid toidukulud, mida igaüks ise maksis, postkaardid jm, siis umbes 350€ inimese kohta. Ühelt poolt tundub jube kallis aga teiselt poolt – Island ongi kallis ja reis oli seda ka väärt. Nüüd võiks ainult pikemaks ajaks Islandile minna. Jube palju jäi veel avastada.

Advertisements

3 thoughts on “3 ööd Islandil? Selle ajaga ei näe te ju midagi!

  1. Ilusad pildid! Kuidas vaalaliha oli, kas rohkem kala moodi või päris liha moodi? Ma nägin seda Islandil menüüs, aga mulle meeldivad vaalad liiga palju, et ma neid süüa saaks ise.

    • Liha moodi täiesti. Muidugi seal on mitu variandi, kuidas serveeritakse ja näiteks soolatud varant oli väga jubeda maitsega minu meelest. Emale vähemalt meeldis.

  2. Pingback: Minu 2018 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s