KKK USA elamis- ja tööluba ehk roheline kaart

USA elamis- ja tööloa ehk rohelise kaardi kohta on mulle esitatud üksjagu küsimusi. Reeglina on need küsimused kõik ühesugused, mis on ka loogiline. Aga mõtlesin, et panen need siia ka kirja, et kui on huvi lugeda.

Aga sa oled ju ameeriklasega abielus?

Tõenäoliselt üks esimesi küsimusi, kui ma mainin, et ma ei ela Colorados, sest elamisloa protsess on alles pooleli. See, et koos abieludokumentidega saab kätte ka rohelise kaardi, tundub olevat suurim eksiarvamus. Elu oleks päris lihtne, kui see nii oleks. Kahjuks aga annab abielus olemine meile vaid loa mulle elamis- ja tööluba taotleda. Kui me oleksime niisama suhtes, ilma mingite plaanideta abielluda, ei oleks seda lubagi.

Kas lihtsamat varianti ei ole?

Ei, ei ole. Üks sõber uuris just, et kuidas ta saaks USAsse elama jääda. Kui sa ei ole kõrgeltharitud spetsialist või muul moel USAle väärtuslik töötaja, on see suht keeruline. Ameeriklasega abiellumine on seejuures veel kõige lihtsam, odavam ja kiirem variant (ei, ma ei abiellunud viisa pärast).

Kaua see aega võtab?

CR-1, mida me taotleme, võtab umbes aasta aega. Suur osa sellest ajast kulub selleks, et su dokumendipatakas tõstetaks virnast A virna B. Meie taotlusprotsess on olnud järgmine:

  • 2. september 2017 – I-130 läks posti
  • 9. september 2017 – NOA1 (Notice of Action 1) ehk meie paberipatakas jõudis Potomaci keskusesse
  • 13. märts 2018 – NOA2 (Notice of Action 2) ehk I-130 avaldus on heaks kiidetud
  • 29. märts 2018 – meie paberipatakas jõudis NVC’sse (National Visa Centre)
  • 3-9 nädalat pärast NVC’sse jõudmist määratakse juhtuminumber, et saaks asjaga edasi minna. Praeguseks on 5 nädalat möödas ja on ka inimesi, kes on oodanud juba 10 nädalat. Midagi muud pole teha, kui järjekindlalt NVC’sse helistada ja küsida, kas nüüd on juhtuminumber olemas. Selle teadasaamiseks ei olegi muide muud võimalust, kui helistada, helistada ja helistada. Loodetavasti enne juunikuud saab juhtuminumbri ikka kätte.

Kas töökoha olemasolu aitaks?

Kahjuks mitte. Ma võin küll tööd otsida, kuid kui mulle tööd ka pakutaks, siis see rohelise kaardi protsessi ei kiirenda. Uuel töökohal on küll võimalik hakata sponsorlust ajama (see võib olla ka kiirem kui CR-1 protsess) aga nagu öeldud, kui sa just väärtuslik spetsialist pole, ei tasu lootust hellitada.

Õnneks võin ma tööintervjuudel osaleda ning seda ma ka aprilli alguses tegin. Kui nad peaksidki mulle tööd pakkuma, jääb kõik selle taha toppama, kas ma saan rohelise kaardi enne hooaja algust kätte või ei saa.

Tööle kandideerides tuleb küll olla ettevaatlik sellega, mida sa oma avaldusele kirjutad. Kui on elektrooniline avaldus ja küsitakse USA residentsuse või kodakondsuse kohta, ei tohi vastata “Jah” isegi siis, kui see on ainus võimalus protsessiga edasiminemiseks. Üks VisaJourney foorumi liikmetest oli kodakondsusele “Jah” vastanud, sest programm ei lubanud muidu edasi (ettevõttel ei olnud sellega probleemi, et ta USA kodanik pole). Kui ta hiljem kodakondsust taotles, siis sellest keelduti, sest ta oli ennast esitlenud USA kodanikuna siis, kui tal õigust polnud.

Kas sa loobud siis Eesti kodakondsusest?

Roheline kaart ehk Green Card on töö- ja elamisluba. See annab mulle õiguse riigis elada ja töötada. Kodakondsuse taotlemine on juba teine protsess ja selleks pean ma olema üksjagu juba USAs ka elanud. Muide, USA kodakondsuse taotlemine ei tähenda seda, et ma peaksin Eesti kodakondsusest loobuma.

Eesti küll ei luba otseselt topeltkodakondsust, ent on oluline vahe sellel, kuidas sa oled kodakondsuse omandanud. Helsingi Eesti Suursaatkonna lehelt:

Isikul, kes on omandanud Eesti kodakondsuse naturalisatsiooni korras või abielu kaudu, tuleb Soome (või mõne muu riigi) kodakondsuse omandamisel Eesti kodakondsusest loobuda. See nõue ei puuduta sünnijärgset Eesti kodanikku.

Kui Bryan sooviks Eesti kodakondsust, siis tema peaks USA kodakondsusest loobuma. Kui mina soovin USA kodakondsust, siis võin Eesti oma alles jätta.

Kui on mingeid küsimusi või mõtteid, võib need kommentaaridesse jätta ja vastan nagu oskan.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s