Tipptund Tuhamäel

Üks selline väheke kiirem nädalavahetus Kiviõlis Tuhamäel sai edukalt mööda. Ja kui ma ütlen “kiire”, siis ma mõtlen seda, et mäel oli nii palju inimesi, et rendis olid varustuseriiulid tühjad. Kes ei usu, siis tõestuseks pilt ka! Aga ärge muretsege – kõik mahtusid mäe peale ära ja ruumi jäi tegelikult veel ülegi, nii et tulge kohale ja panen teid suuskadele!

27950619_1964043360292477_1261907917_oNauding oli vaadata, kuidas tegelikult mäe peal liiklus kulges. Järjekord võis jätta pika mulje, ent see liikus pidevalt. Isiklikult ütleksin, et asjale aitas tohutult kaasa meie imeline liikuv vaip. Kes ei tea, siis Tuhamäel on kahte sorti tõstukeid:

  1. Ankurtõstuk – ankrukujuline tõstuk, mis käib suusatajatele tagumiku taha, lumelauduritele kahe jala vahele. Ühele ankrule mahuvad kõrvuti kaks inimest.
  2. Vaiptõstuk – maa peal liikuv lint, millele on vaja peale astuda ja mis siis üles viib (no nagu eskalaator, ainult et trepiastmete asemel on sile pind)
vaip

Pikema vaiptõstukiga üles minemas.

Ankurtõstuk on tõeline klassika, ent sellel on omad probleemid, mistõttu eriti just algajatel on mäest üles saamine tõeliseks katsumuseks.

Suusatajad kipuvad tõstukile istuma (tegelikult on vaja lihtsalt seista tavaliselt) või lähevad suusad a) mäega risti b) laiali c) omavahel sassi, mis kõik tähendavad seda, et suusataja on pikali maas. Lumelauduritel piisab sellest, et tasakaal läheb paigast ära, kant leiab lume ning nad on ka pikali maas. Kui nad ei ole ühte jalga lahti teinud, peab tõstuki peatama, et neil oleks võimalus tõstukilt maha saada, sest liikumise pealt see ei õnnestu.

Ja siis muidugi kõik väikesed lapsed, kes tõstukil olles sellest lendamise tundest niivõrd vaimustusse satuvad, et nendega juhtub üks ülaltoodud variantidest. Väikesed lapsed ei taha seejuures ka tõstukist lahti lasta, vaid hoiavad kramplikult kinni. Olenemata siis sellest, kas nad kukkusid ja lohisevad või kas nad üritavad tõstukilt maha minna.

Tõstukilt maha saamine on üldse omaette teema. Algajatel (ja ka mitte algajatel) on ohuks see, et ankur jääb kuskile (jope, püksid, jalg, õhutusauk, kapuuts, kiiver jne) kinni ja tõmbab pikali.

Kui ei teata, et ankurtõstukil võib poole peal maha tulla, võib juhtuda nii et inimene paneb endale esimest korda elus suusad/laua alla ja viis minutit hiljem (kui ta tõstuki peal pikali ei käi) leiab end mäe tipust. Tuhakas ei saa just kõrgusega uhkeldada, kuid vaade tipust on ikkagi muljetavaldav ja sealt alla tulek ei pruugi teps nii kerge olla, kui jalamilt vaadates tundus.

27946859_10215645778642882_192689869_o

Õnnelik suusainstruktor

Kõik kirjeldatu kokku tähendab, et tõstukit pannakse jube tihti seisma, järjekord aina kasvab ja selle liikumist ei toimu.

Nüüd aga maagilisest lendavast vaibast, mis olukorra paremaks tegi. Sellega üles minek on tunduvalt lihtsam. Isegi kui sa astud algul valesti, on sul piisavalt aega, et oma asendit parandada ja siis ei pea tegema midagi muud, kui seisma nagu tavaliselt ja ootama, et üles jõuaksidd. Kuigi ka vaiptõstukiga nõlv on alguses veidike järsemat sorti ja ma ei vii ühtegi algajat kohe esimese asjana selle vaibaga üles, on see õppuritele tunduvalt parem lahendus, kui ankruga otse tippu sõitmine.

Ning kolmas tõstuk – veel üks vaiptõstuk – on päris lühike äärmiselt laugel nõlval olev tõstuk, mis säästab meid vajadusest kogu aeg mäest üles suusatada/kõndida. Ideaalne koht, kus oma õpilastele turvalises keskkonnas suuski tutvustada. Ja kui ta on valmis, saab liikuda pikemale vaibale ja järsemale nõlvale. Kui on eriti tubli õpilane, saab minna veel edasi ka ankru juurde (nagu üks mu fantastiline 8a õpilane laupäeval oli).

Aga nüüd on uus töönädal ja uued õpilased!

 

Advertisements

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s