Siis kui Perekooli Kägudest kasu on

Perekooli käod ning Delfi anonüümsed kommentaatorid on need, kelle hambu sa ei taha jääda. Ja kuigi mõlemas kohas on piisavalt aktiivsust, siis neid, kes tunnistavad, et nad käivad foorumit sirvimas või kommentaare lugemas, kohtab vähe. Ma julgen küll öelda, et teen mõlemat – kas ajaviiteks (ajatäiteks) või siis selleks, et mingi uus infokilluke oma ajju talletada. Uskuge või mitte – mõlemast kohast võib mõnikord midagi väärtuslikku leida.

Viimase aja võitja, kui mitte lausa üldvõitja, on Perekoolist ülesnopitud bullet journal (või siis Kägu 11.09.2017 14:52 poolt välja toodud mõiste: märgipäevik), mis on põhimõtteliselt kiirjäädvustamise vorm. See ingliskeelne sõnapaar on mulle ka varem silma jäänud, aga ma ei ole asja edasi uurinud. Tänu Perekooli teemale otsustasin aga ennast sellega kurssi viia. Ja noh… Kallis Kägu, kes sa selle teema tegid – ole sa jumalast tänatud! Muidugi kogunes sinna teemasse neid, kes märgipäeviku kasutajate terve mõistuse olemasolu kahtluse alla seadsid, kuid tuleb välja, et minu jaoks on märgipäevik täpselt see, mida ma oma ellu tahtnud olen. Ilma irooniata! Minu jaoks on tegu kalendermärkmiku ja lihtsalt märkmiku ideaalse kombinatsiooniga.

bujo okt

Oktoobrikuu ülevaade? Olemas. Tegemist ootavate asjade nimekiri ning koht blogiideedele? Olemas. Võimalus joonistada, värvida ja end kunstiliselt väljendada? Ka olemas.

Ma olen alati kalendermärkmikute fänn olnud(eriline lemmik on 2015 aasta märkmik, mille tegi mulle Mormelar) aga kui ülikooliaeg läbi sai, tundusid tavalised kalendermärkmikud kuidagi kasutud. Mul ei olnud enam nii palju üles märkimist vajavaid asju, et see ruum ära tasuks ja samas jäi puudu just nendest lehtedest, mida mul vaja oleks. Muidugi kasutavad väga paljud inimesed kalendril silma peal hoidmiseks nutitelefone, aga mulle see ei sobi. Eriti tüütu on see, kui plaanid midagi kaugemasse tuleviku ja siis vahepeal teise ajavööndisse reisid. Kuigi Eestist lahkudes sai enda meelest telefonikalendrit selliselt sätitud, et märkmed oma kohale jääksid, siis Uus-Meremaale jõudes oli jälle tükk tegu, et kõik paigast liikunud asjad tagasi õigele kohale nihutada.

Märkmikutest pole ma iseenesest küll kunagi loobunud. Hetkel on mul näiteks neli, mis kõik on üsna tihedas kasutuses:

  1. Viie aasta märkmik, kuhu ma iga päev midagi kirjutan. Ilma selleta ma ei oskaks öelda, et 19. septembril 2013 sain ma uue arvuti või et 16. märtsil 2014 nägin ma Austrias elades ja seal ujuma kõndides kuldnokka, kellel oli vihmauss noka vahel.
  2. Valgete lehtede ja nahkkaantega märkmik, mis on kasutusel noh… kõigeks… Väga palju kasutan seda sodimiseks ja ideede üleskirjutamiseks.
  3. Jooneline Slytherini märkmik, mida olen kasutanud märkmete mahutamiseks, DnD tegelaskuju loomiseks jne. Hetkel kasutan seda peamiselt siis, kui teen kirjutamise harjutusi.
  4. Valgete lehtedega Studio Tartuensis märkmik (no nii hea variant, kuidas vanu raamatuid taaskasutada! Ma väga loodan, et üks päev õnnestub mõni oma lemmikraamat ka märkmiku kujul kätte saada), mille tiitellehel ilutseb pealkiri “Suusatamise ABC” ehk siis sinna korjan ma kokku kõik suusatamisega seotu.

Ka nüüd, kui mul on olemas oma märgipäevik, ei kao teised märkmikud kuskile – nende roll lihtsalt muutub. Olgem ausad, kui ma hakkaksin oma märgipäevikut kasutama kirjutamisharjutuste tegemiseks, siis oleks see üsna ruttu täis. Minu jaoks on märgipäeviku märksõnaks selle koondav roll. Kui ma olen kirja pannud, mis kohti ma kindlasti järgmine kord New Yorkis külastada tahan, siis ma ei pea oma erinevaid märkmikke läbi lehitsema ega lootma, et ma telefoni tehtud märget ära pole kustutanud. Võtan aga märgipäeviku sisukorra lahti ja hopsti – seal see ongi!

bujo colorado

Colorados on huvipakkuvat rohkem kui küll. Sulgudes olev number näitab kaugust Denverist.

bujo ny kirjutamine

New Yorki huvpakkuvate kohtade nimekiri ning teisel lehel on 2017a kirjutamisplaan, mille teisest märkmikust ümber tõstsin.

bujo est

Kui ma ootan midagi, mis on kaugemas tulevikus, siis selliste kalendrite tegemine, kus ma saan päevi maha tõmmata, on suureks abimeheks, sest see näitab selgelt, kui kiirelt aeg tegelikult möödub.

bujo disney

Vasakul pool on üks mu nädalaplaanidest (hauakivile märkisin selle, mida on vaja järgmisel nädalal teha) ning Disney ja Pixari klassika, mida ma üritan nüüd järjest läbi vaadata.

Märgipäeviku põhimõte on väga põhjalikult looja kodulehel kirja pandud, nii et huvilistel soovitan esmalt sinna vaadata. Seejärel tasub Pinterestis, Instagramis ja ka niisama Google’s ringi kolada, et näha, mida teised teinud on ja sellest inspiratsiooni ammutada, sest märgipäeviku parim omadus on, et see on täiesti individuaalne! Sa saad ise valida, mida ja kui palju sa oma märkmiku lisad. Kas sa vajad nii nädalavaadet kui ka päevavaadet? Või piisab sulle laiendatud kuuvaatest? Kas horisontaalne või vertikaalne? Kui palju liste sa tahad lisada? Kui esmapilgul tundub, et märgipäevik nõuab ropult palju tööd ja aja kokkuhoiust ning organiseeritusest on asi kaugel, siis taaskord – see kõik on individuaalne! Jah, kui sa teed detailsed nädalaplaanid ja hoolikalt kaunistatud päevavaated, siis nõuab see tahes-tahtmata aega. On ka inimesi, kelle jaoks märgipäeviku tegemine ongi pigem kunstihobi, kui tegelikult kalendris näpuga järje ajamine. Aga kui sa valid minimalistliku lähenemise, siis ei ole mõtet ajapuuduse taha peita.

bujo värv

Veel üks nädala ülevaate näide. Ristiga märgin tegevusi, mis on tehtud. Punkt tähendab, et on veel tegemata. Paremale näitav nool tähendab, et tegevus on üle kantud järgmisesse nädalasse ja vasakule näitav nool, et tegevus on üle kantud kaugemale tulevikku.

bujo sept

Septembrikuu ülevaade. See oli kõige esimene kuuvaade, mis ma tegin ja esimese korra kohta pole väga paha. Ruudukesed on muide selleks, et ma näeksin, mida ja kui palju ma teen. Iga värvitud ruuduke tähendab, et antud päeval ma suusatasin (sinine), tegin füsioteraapia harjutusi (punane), kirjutasin (roheline) või tegin Kirjasule tööd (pruun).

Mina olen enda märkmikusse valinud aastaülevaate (kuigi noh, aasta lõpuni pole enam väga palju), kuu ülevaate ning siis olenevalt ajalisest ressurssist kas päevavaated (mis ei nõua minult midagi enamat kui nädalapäeva, kuupäeva ja ülesannete kirjutamine) või nädalavaate. nädalavaate, mis mu vajadustega kõige rohkem klapib. Lisaks siis ka hunnik erinevaid nimekirju, mille tegemist ma lihtsalt naudin! Kui sa võtaksid kätte minu koolipäevikud põhikoolist või märkmikud hilisemast ajast, siis sa näeksid, kui palju ma olen kõiki lehti kaunistanud. Ma tõsiselt naudin seda protsessi! Kalendermärkmiku kasutamise lõpetamisega kadus see osa minu jaoks ära. Muidugi ma kaunistasin, kripseldasin, sodisin, joonistasin ka oma tavalistesse märkmikutesse, kuid see on ikkagi natuke teine lugu. Märgipäevik on aga hea vabandus selleks, et markerid ja pliiatsid välja otsida ja kasutusse võtta. Kui mul on vaba aega, võin oma märkmikusse kümneid nimekirju lisada ja kõik nädalaplaanid on ääretult detailsed ja temaatilised. Kui mul ei ole vaba aega, siis saab põhiline kiirelt paika ja korras!

bujo nano

Ettevalmistus NaNoWriMo’ks, sest november on jälle kätte jõudmas.

bujo raamatud

Raamatud, mida ma tahan tulevikus lugeda. Kuigi mul on sarnane list ka Goodreadsi keskkonnas, siis ausalt öeldes ei kontrolli ma sealt väga tihti, et mida ma nüüd lugeda tahtsingi.

bujo writing

Ma üritan järjepidevalt kirjutamise kohta rohkem õppida ning märgipäevik on ideaalne variant, et vajalik üles tähendada.

Võib-olla ei olegi see Perekooli kägude mure märgipäeviku fännide terve mõistuse üle niivõrd küsitav. Bryan noogutaks nende jutule kindlasti kaasa, sest ma olen nii õnnelik, et muidugi ei suuda ma end tagasi hoida ning vatran sellest söögi alla ja söögi peale. Samas saab ta aru, et ma olen kirjutaja inimene ja sellest minu elevus, sest tõesti – ma ei osanud märgipäevikut endale soovidagi, aga nüüd tundub see asi, ilma milleta ma enam ei saaks.

bujo weekly

Meil on mäe peal nii palju vihma sadanud, et suusarajad lihtsalt kaovad. Ma lootsin, et kui uue nädala päikseliseks joonistan, siis ehk manan ka päriselt päikese välja. Kuskil kella kolmeni paistis tõesti päike aga siis hakkas uuesti vihma ladistama…

PS: Maarja ütles, et kui ta sellest esmakordselt kuulis, siis ta mõtles, et see on midagi sellist, millega Ene kindlasti tegeleb. Ja sel ajal ei olnud ma veel alustanudki oma märgipäevikuga!

5 kommentaari “Siis kui Perekooli Kägudest kasu on

  1. Pingback-viide: Ei saa ka sel aastal ilma kirjutamismaratonita. Kes liitub? | Tudengiraport - aasta Uus-Meremaal

  2. Pingback-viide: Ei saa ka sel aastal ilma kirjutamismaratonita. Kes liitub? - Blog24

  3. Ma lugesin ka seda teemat perekoolist ja jälgin hoolega bujo facebooki gruppi. Nüüd oleks tore, kui vaid ühe kena märkmiku leiaks. 😀

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s