Et siis USA pealinn? Meh

Jõuan vist oma blogiga tasapisi järjele. Olen juba mai keskel, mil jõudsin uuesti New Yorki, kus sedakorda oli eriti lühike vahepeatus – hilisõhtul tulime, kaks ööd, varahommikul läksime. Piiriületamine läks tunduvalt kiiremini kui jaanuaris. Korduva ESTA külastajana võisin kasutada automaate. Ja seejärel oligi lühike vestlus piiritöötajaga (ainus küsimus: „Kas olete puhkusel?“) ning tere tulemast USAsse. Edumaa, mis ma kiire passikontrolliga saavutasin,  kaotasin aga sama kiiresti, kui ootasime ja ootasime, et mu suusad ka kohale jõuaksid. Lõpuks ikka jõudsid.

1 NYC

Ainus pilt mille ma tegin New Yorgis. Kohe kuidagi ei viitsinud kaamerat rohkem välja kraamida, aga see baleriin oli niivõrd köitev.

bryan ja mina

Bryan, mina ning Kadri, mina ja Bryan Pier A’l õhtust söömas. Vaade Vabadusesambale.

New York ise oli endiselt meeldiv. Suurema osa päevast veetsime Rockefeller Centeri ümber, kus käisime Lego tegelasi ehitamas ja mõnes muus poes müüdavat vaatamas. Times Square’lt hüppasime ka läbi ja sealt edasi suundusime juba Eesti majja. Soovitan külastada! Õhtu lõpetasime aga Pier A peal. Sõime seal Kadriga õhtust ning lobisesime ja lobisesime. Ja järgmine hommik oligi varakult äratus ja varakult takso peale, et jõuda kell 6 väljuvale rongile Washingtoni. Ütleme niimoodi, et ajakulu oli suures lõikes vist sama. Lennuk küll lendab kiiremini, aga kui liita juurde ka aeg, millega tuleb arvestada enne lennukile minekut, siis suurt võitu ei tule. Rääkimata sellest, et lennuk on kallim. Ja rong on ägedam. Nii et New Yorgi ja pealinna vahel liikumiseks sai valitud rong. Ma oleksin hea meelega ka Washingtonist Denverisse rongiga sõitnud, aga see jääb selleks hetkeks, kus meil on rohkem rahalisi vahendeid ja rohkem aega.

Esimene mulje Washingtonin DC’st ei olnud küll eriti särav. Uhke suurriigi veel uhkem pealinn, valitsus, Valge Maja, muuseumid, üks tõeline läikima löödud kroonjuveel. Ja minu arvamus? No andke andeks, aga ü koledamaid linnu, kus ma käinud olen. Välja arvatud National Mall ja kindlasti oli linnas ka ilusaid kohti, kuid kui me raudteejaamast edasi saime, siis ma ei saa midagi parata, et hallis ja häguses ilmas olid esimene mõte see, kui kole see linn välja näeb. Kõik hooned olid pruuni ja beeži erinevates värvitoonides, nii et ma küsisin mitu korda Bryanilt, et kes see lammas tuli ideele, et terve linn nii koledaks teha. Lisame juurde ka selle, et vasakpööre käis enamikes kohtades niimoodi, et ristmikul sõidavad autod mõlemas suunavööndis ja siis sina pead lootma, et vastutulevate autode vahel on väike auk ja jõuad sealt läbi lipsata. Samal ajal ei tohi jalakäijatest ka üle rallida, kes parasjagu teed ületavad. Koledad majad ja jube liiklus? Ehh… jah…

Olgu, nüüd said mõned negatiivsed mõtted välja. Lihtsalt see tuli nii suure üllatusena, milline DC ja seda ümbritsevad linnakesed välja nägid. Eeldaks midagi uhket ja ilusat, aga tuli hoopis beeži viiskümmend varjundit. Äkki oli asi halvas ilmas? Aga õnneks oli seal ka kohti, mis isegi häguses ilmas ilusad välja nägid. Näiteks Alexandria linnake oli vastupidi jälle vahepeal väga armas, pisikeste majade ja erinevate toonidega. Ja National Mall oli muidugi suurepärane.

3 hoone (1)

Kirjutan küll, et DC oli kole kui öö, aga pildile püüdsin ainult ilusaid näiteid.

3 hoone (2)

2 purskkaev

Ühe beeži näite püüdsin ka pildile. Purskkaevuna täitsa sobiv aga kui terved kvartalid on samas toonis siis…

3 hoone (3)

3 karusell (3)

Pargis oli karussell!!! Mis te arvate, kas ma sõitsin sellega või ei?

3 karusell (1)3 karusell (2)

4 skulptuuriaed (3)

Skulptuuriaed oli üks päris vinge koht. Oli mida vaadata ja uurida.

4 skulptuuriaed (1)4 skulptuuriaed (2)4 skulptuuriaed (4)

Esimene õhtu ei olnud tegelikult väga aega Washingtoniga tutvuda, sest meid ootas Maryland ning Bryani sõprade pulm. Ma olin muidugi eriti elevil, sest ma ei ole kunagi varem pulmas külaline olnud (Mudbrickis töötades sai pulmadel tööl küll väga palju oldud). Aga nagu Bryan mitu korda rõhutas, siis see ei ole tüüpiline USA pulm. Sellepärast vist see meeldiski mulle. Peigmees ja pruut kohtusid lastelaagris, kus mõlemad laagrikasvatajatena töötasid. Seega on ainult sobiv, et nad samas laagrikompleksis ka abiellusid. Lühike tseremoonia õues varikatuse all ning siis nn küünis õhtusöök, koos tantsimise, seinalronimise ja peigmehe köiega lae alt laskumisega. Kuigi ma seal kedagi teist peale Bryani ei teadnud (pruutpaari olen küll korra jaanuaris kohanud, kui koos uisutamas käisime), siis päris mõnus olemine oli igal juhul. Kahjuks mul aga pilte sellest pulmaskäigust ei ole, nii et leppige piltidega, mis järgnevatel päevadel Washingtonis tegin.

6 kuju

7 toiduauto

Kõige lihtsam variant National Mallis midagi hamba alla saada, oli minna ja vaadata, mis nende toiduautode menüüst kõige isuäratavam tundub.

9 popkorn

Kui ma ei eksi, siis see on sõiduk, kus müüakse vot just seda maailma kõige õigemat popkorni. Võin ka puusse pannam, sest kui meie mööda jalutasime, oli see parasjagu suletud.

8 kapitoolium

Ei, see ei ole Valge maja.

11 washington dc (2)

See on Valge maja. Seitsme aia taga. Kui mu isa aastaid tagasi USAs käis, oli ainult 1 aed.

11 washington dc (3)

Mida meil puuõõnsustega tehakse? Loobitakse prahti sisse või jäetakse tühjakse. Siin, vähemalt Valge maja naabruses, pannakse kate peale, et midagi keelatut ei saaks sinna sisse peita.

11 washington dc (1)

Turistid oma giidiga?

11 washington dc (5)

11 washington dc (4)

Iga kord kui me kuskile USA lippu näeme, mis on millegi poolest erinev (nt eriti suur või eriti palju vms), siis Bryan ütleb, et see on vajalik selleks, et nad ära ei unustaks, mis riigis nad viibivad.

Võib vist öelda, et mingi maitse DCst sain kätte ja läheks tagasi küll. Üks suur pluss Washington DC’sse minekul on kindlasti ka see, et sissepääs muuseumidesse ja loomaaeda on seal tasuta. Ja kui loomaaeda on ainult üks, siis muuseume on seal nii palju, et jagub mitmeks puhkusteks. Plaan tulevikuks olemas! Takkajärgi tarkusena oleks võinud ühe öö veel DC’s planeerida, aga kuna plaane ei saanud enam väga vabalt ringi liikuda, hüppasime lennukile ja jätsime pealinnaga hüvasti ja tervitasin jälle Coloradot.

10 loomaaed (2)

Milline põrnikas kõige rohkem meeldib?

10 loomaaed (1)

Mulle meeldib see sarveline!

10 loomaaed (17)

Ja kõik need põrnikad kokku moodustavad ühe suure põrnika!

10 loomaaed (16)10 loomaaed (4)

10 loomaaed (5)

Limps!

10 loomaaed (7)10 loomaaed (8)

10 loomaaed (9)

Teate, tema võtaks küll koju. Nii armas ju!

10 loomaaed (3)

Kui Tallinna loomaaias imetlesime jääkarude möllamist, siis Washington DCs sattusime loomaaeda ajal, mil konnad olid üliaktiivsed. Tavaliselt näeb neid ainult ühes nurgas passimas, aga sedakorda nägime neid kargamas ja hüppamas.

10 loomaaed (10)

Kilpkonnaga kaklust nägime ka. Seesama suur sai teiselt (süüdlast ei ole pildil) hammustada. Jah ma tean, et kilpkonnadel ei ole hambaid. Ei soovitaks siiski näppe neile suhu toppida.

10 loomaaed (6)

Beebi!!!! Ja kas te teadsite, et Tallinna loomaaias sündis hiljaaegu ninasarviku plika? Varsti saab teda näha ka, nii et minge ja vaadake minu poolt ka üle. Ninasarviku sünd on väga väga suur ja oluline sündmus, arvestades seda, mis olukorras nad looduses on.

10 loomaaed (11)

10 loomaaed (12)

Üks laps, kes seal oli, küsis miks antud tarandikus puudel võrk ümber on. Isa vastas talle, et need loomad ei saaks puu otsa ronida ja minema lennata. Ma olin kindel, et ta tegi nalja. Bryan ütles, et ta võis seda täiesti tõsiselt mõelda. Õnneks oli samas ka loomaaia töötaja, kes selgitas täpsemalt, mis suhe kobrastel puudega on.

10 loomaaed (13)10 loomaaed (14)

10 loomaaed (15)

Sattusime elevantide majja siis, kui see oli külastajatest tühi, nii et rääkisime pikalt talitajaga nende loomaaia elevantidest, sellest kuidas kaks nn gruppi (erineval ajal toodud) omavahel läbi ei saa ja et neid on vaja eraldi hoida. Kuna ühel elevandil oli ka operatsioon tulemas, siis tal oli jala ümber juba raudkett. Ta ei olnud kuskil kinni pandud, aga lihtsalt selleks, et ta harjuks ja et enne operatsiooni lisastressi ei tekitataks.

5 loss

Üks ilusamaid maju Washingtonis. Tänu selle hoone omanikule, Smithsoniani institutsioonile, on ka suur osa muuseume ja loomaaed DC’s tasuta. Aitäh!

Advertisements

One thought on “Et siis USA pealinn? Meh

  1. Pingback: Minu 2017 | Tudengiraport - kirjanik, kirjutaja, talvefänn

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s