NaNoWriMo on… NaNoWriMo ei ole…

Nanowrimo-Tear-Off-Flyer02Järgmine nädal algab november ja koos novembriga algab minu jaoks juba kolmandat korda National Novel Writing Month. 2013. aastal kirjutasin ma valmis käsikirja, millest sai mu neljas raamat “Väike roosa pilet paradiisi”, 2014. aastal proovisin ma kätt fantaasia kirjutamisel ja leidsin, et kuigi ma sain 50 000 sõna täis, siis ei ole ma veel fantaasiaks valmis ja sel aastal proovin ma kahte erinevat lugu paralleelselt kirjutada/toimetada. Ja taaskord tahan ma jagada seda, mis asi NaNoWriMo on ja mida see ka ei ole (minu arust), sest endiselt on kindlati palju inimesi, kes ei tea NaNost midagi ja nende paljude hulgas ka neid, kelles võib hakata küpsema pisike ideepoisike “Aga äkki ma peaksin ka proovima”?. Nende ideepoisikeste kasvatamisega tegelen ma veel ka tuleval nädalal, aga praegu siis lühiülevaade sellest, millega on tegu ja millega ei ole tegu.

NaNoWriMo on…

…suurepärane vahend, et saada kontakti inimestega, kes võivad sinu kõige hämmastavamatele küsimustele vastata. Näited selle aasta foorumist: Kui kiiresti draakon võib lennata? Kas alkoholivaadid lendavad õhku? Kes on tsirkuses töötanud, kuidas seal elu päriselt käib? Milline vigastus oleks keskajal piisavalt karm aga samas ei oleks surmav? Miks inimene väiksena rääkis aga nüüd on tumm(ilma füüsilise põhjuseta)? Milline USA linn vastab minu kirjeldusele? Millised olid Horvaatia traditsioonilised road 1600a paiku? Mul on vaja haigust, mis tabaks rängalt steriilsest keskkonnast tulnud inimesi? Milliseid ravimeid kasutati, et aidata kellelgi 1970aastatel rahulikult surra? Mis tunne see on, kui sa oled taskuvaras ja varastad? Millised rahvusvähemused eksisteerisid Euroopas 17-18 sajandil? Kuidas varastada karjamaalt hobust ja kas sadul on algajale tähtis? Milline vene tüdruku nimi võiks olla „õhtutäht“ tähendusega? Kui kiiresti sa õpid kiirpaati juhtima? Kuidas eriüksuslased oma slängis helikopterit kutsuvad?

…võimalus saada kontakti teiste kirjutajatega, kes teavad täpselt, mida sa tunned. Vahet pole, kas sul pole ideed, millest kirjutada, oled omadega nurka jooksnud või on lihtsalt kirjutamisblokk, siis sa pole üksi. Teised on sama asja läbi elanud ning saavad aidata ja jagada oma kogemusi kõigega toimetulekul.

…võimalus kirjutada koos inimestega, kes on nagu sina. Sa võid luua teema ja siis imetleda, kuidas üle maailma tekib inimesi, kes sinu teemaga ühineb ja saate teineteist toetada, sest mingi osa teie elus on sama. Mina näiteks tegin sotsiaaltöötajate (sotsiaaltöö üliõpilaste) teema. Hetkel meid veel vähe, oleme neljakesi ja kõik eri riikidest: Eesti, Uus-Meremaa, Kanada, USA. Aga veel on nt teemad neile, kes on bi’d, kes on rasedad, kes planeerivad pulmi, kes teevad eksameid, kelle vanemad ei ole toetavad, kellel on tüütud loomad, kes mängivad World of Warcrafti jne.

…väljakutse. Kes arvab, et ühe kuuga 50 000 sõna kirjasaamine on käkitegu, avastab end peagi ühe üllatuse eest. 2014. aastal alustas NaNot 325 142 inimest. Neist 58 917 jõudsid 50 000 sõna verstapostini. Aga isegi juhul kui sa ei jõua 50 000 sõnani, on sul rohkem, kui oli oktoobris.

NaNoWriMo ei ole…

…maagiline vahend mis kirjutab sinu eest bestselleri. Sina oled see, kes peab kirjutama. Vajadusel varem tõusma, hiljem magama minema, jätma vahele seebika ning ütlema ära tšillimise õhtul, sest su päevanorm ei saa muidu täis.

…kohustus. Muidugi NaNo tegemine nõuab enesedistsipliini ja mõnikord enda ületamist ja otsuste tegemist, mis algul ei meeldi. Aga kui sa enam ei jõua, kui sa enam ei taha, siis sa ei pea hambad ristis, nutt kurgus ja veri ninast väljas lõpuni pressima.

…ei ole range leping. Kuigi NaNo eesmärk on kirjutada 50 000 sõna ühte juttu, nii et sa alustad nullist 1. novembril, siis sa ei pea seda tegema. Sa võid kirjutada ka 25 000 sõna (aga kui sa oled 18+ ei saa sa sellega võitja märki). Sa võid toimetada (mida mina see aasta teen). Sa võid kirjutada memuaare. Sa võid kirjutada luuletusi ja laulusõnu ja jätkata pooleliolevat juttu ja nii edasi. Tee mida soovid, kirjuta kuidas tahad.

PS: Mida ma see aasta veel esimest korda proovin, on siis NaNo heaks raha koguda, ehk siis kes soovib, võib teha annetusi siin lehel. Ei, see raha ei tule mulle, vaid läheb NaNo arendamise heaks. Mina saan motti (“Ooo, keegi reaalselt annetas ka?”) ning kui hästi läheb siis ka tänupakikese vms.

PPS: Kellel tekkis huvi, siis siin on meie Facebooki pesa ja Eesti piirkonnad NaNo foorumis: põhi ja lõuna.

5 kommentaari “NaNoWriMo on… NaNoWriMo ei ole…

  1. OOOOOO JAA!!! Ma panin ennast muidugi kohe kirja, kui leht uuesti avati selleks aastaks, aga see postitus andis mulle hirmsasti motti juurde praegu, aitäh!!

  2. Pingback-viide: Novembri väljakutse | Südames kasvanud ime

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s