Nagunii on novembris jube ilm. Tule parem ja kirjuta üks raamat valmis.

Viimaks ometi paistab november! Ja kui varem tähendas novembrikuu mulle hmmm… viimast kuud enne jõulukuud (?), siis juba kolmandat aastat järjest tähendab november National Novel Writing Month’i ehk kuud, mis on täis kirjutamist, kirjutamist ja kirjutamist! Ja seda rohkem tahan ma veel inimestele öelda, et tulge ja kirjutage!!

12003025_10153534257559299_4652825497326486452_n

See aasta olen ma ka Põhja-Eesti ML, mis tähendab küll seda, et ma teen sama, mida eelmine aasta – kirjutan ja korraldan kooskirjutamisi – aga boonus on see, et kui ma olen ML ka millalgi teist aastat, siis saan endale NaNo MLi t-särgi. Mitte et mul neid vähe oleks… Aga mõte loeb!

Alati kui ma kellelegi NaNost räägin, siis küsitakse: aga mis ma sellest saan?

  • Kõige tähtsam on see, et sa saad endale mõtetest väljakirjutatud teksti. See pole küll võimalik, et 1. nov alustad ja 1. dets on raamat poelettidel, aga igaljuhul on sul 30. novembriks tunduvalt rohkem kirja saanud, kui oli 1. novembril.
  • Ja NaNo eelis on see, et saab tuge ja nõuandeid. Reeglina on eestlased ju tagasihoidlikud, kirjutavad sahtlisse, aga NaNo aitab sahtlist välja ronida, küsida tagasiside ja toetust. Ma küll ei ole siiani suutnud üksi hakkama saada sellega, et kuu jooksul 50 000 mõtestatud teksti kirja panna. NaNo pakutav küünarnukitunne ning piits ja präänik on suureks abiks. Lisaks ka kogu see teadmistepagas, mida selline hulk kirjutajaid suudab pakkuda. Näiteks mu eelmise aasta lumeküsimus, millest ka blogis kirjutasin.

Mis veel? Eem… Hmm.. Nimekiri tuli kuidagi lühike aga tegelikult sellega saigi põhiline öeldud. Aga mõned huvitavad infopunktid veel:

  • Kuigi NaNo on mõeldud selleks, et saada ühe kuu jooksul üks lugu enda seest välja, siis tegelikult võid kirjutada ükskõik mida ja ükskõik millest. Peamine on novembri lõpuks saada kokku vähemalt 50 000 sõna! Sa võid kirjutada luuletusi, laule, referaate, esseesid jne jne. Või ka hoopis toimetada! Mina plaaningi see aasta NaNo rebel olla ja uue jutu alustamise asemel tegelen koguni kahe erineva jutu läbikirjutamise ja toimetamisega.
  • Mitte ühtegi sõna ei kustuta ära! NaNo on selleks, et anda sinu sisemisele kirjutajale võimalus ja sundida sinu sees peituv toimetaja vangikongi, kus ta novembrikuu jooksul ühtegi piiksu ei tohi teha. NaNo mõte on lugu endast välja saada! See ei pea olema grammatiliselt korrektne ega ilma sisuaukudeta. Lihtsalt kirjuta. Kui tunned, et mingi osa tekstist ei sobi kohe üldse ja sa ei taha seda oma failis näha ka mitte, siis muuda see nt valgeks või pane fondisuurus 1 peale. Aga ei mingit kustutamist. Toimetaja võib vangikongist välja lasta 1. detsembril.
  • Alaealised võivad ise oma eesmärgi seada, ehk siis kui registreerud lehele ja oled noorem kui 18, ei pea sa 50 000 sõna täitma. Täisealised, kurb lugu, teie peate oma võitjamärgi saamiseks 50 000 sõna täis saama.
  • Tegelikult pole vahet kas sa saad kõik selle 50 000 kokku või ei. Isegi kui saad 30 00, 20 000 või 5000, on see rohkem, kui oleksid saanud ilma NaNota. Sul ei ole osalemisega mitte midagi kaotada.
  • Sa ei pea midagi tegema, aga sa võid. Mitte miski pole kohustuslik. Sa võid käia kokkusaamistel, sa ei pea. Sa võid kirjutada meie foorumis ja FBs, sa ei pea. Sa võid näidata teistele oma tekste, aga sa ei pea. Sa võid kilgata, et sa osaled NaNo’l, aga sa ei pea.
artikkel2

2013. aasta NaNoWriMo sünnitis.

Ja kui NaNo läbi saab, siis on see jällegi lihtsalt suurepärane tunne, et said selle väljakutsega hakkama! See on lihtsalt nii hea tunne! Ja seda, mis sa NaNo ajal kirjutasid, ei pea jätma niisama sahtlisse. NaNo ajal kirjutatud lugudest vormunud raamatuid on maailmas küllaldaselt ja alates sellest augustist on ka Eestis üks ilmunud. Minu neljas raamat “Väike roosa pilet paradiisi” leidis oma tee mõtetest paberile 2013.aasta novembris ja meile teadaolevalt ongi esimene NaNo sünnitis, mis on lettidele jõudnud. Aga neid raamatuid võiks olla tunduvalt rohkem!

Lingid neile, kes on asjast huvitatud:

  • Kõigepealt kommentaarivorm allpool, võite küsida ja ma vastan hea meelega
  • Seejärel meie Facebooki grupike, millega võite julgelt liituda.
  • NaNoWriMo pealeht ja Eesti alalehed. Eesti on jaotatud kaheks regiooniks – Põhja-Eesti (ML olen mina) ja Lõuna-Eesti (ML on Diana). Mõlemal regioonil on oma alafoorum NaNo foorumis (Põhja-Eesti siin ja Lõuna-Eesti siin). Erinevate alafoorumite põhimõte on see, et anda võimalus regionaalsemal tasemel olla kursis erinevate kokkusaamistega. Siiani on iganädalased (või ka mitu korda nädalas) kokkusaamised toimunud Tallinnas ja Tartus aga on lootust, et see aasta saab ühe grupi kokku käima ka Raplasse ning muidugi võib seda igal pool korraldada! Nõu ja jõuga saame abiks olla. Ja kui tartlane juhtub olema Tallinnas, on ta igati oodatud ka sealsele kogunemisele ning vastupidi.

Jaga oma mõtteid

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s